آنتن مرکزی مبتنی بر FTTH

آنتن مرکزی مبتنی بر FTTH

تحول سریع و رو به رشد سرویس‌های ارتباطی موجب گرایش شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی پایه به استفاده از فناوری جدید و پرسرعت برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان خود شده است. بستر سیم مسی به دلیل داشتن محدودیت‌های فراوان ازجمله محدودیت فاصله و هزینه بالای اجرایی و نگهداری، دیگر گزینه مناسبی برای این روند رو به رشد به نظر نمی‌رسد. در نتیجه رویکرد جدید شرکت‌های مخابراتی در دنیا استفاده از فیبر نوری تا چند متری سرویس‌گیرنده است. خطوط مسی دارای معایبی از جمله نویز پذیری بالا و افت سیگنال در طول مسیر بودند . در عین حال امکان انتقال اطلاعات به صورت محدود میسر میگردید. با رشد نرم افزارهای ارتباطی و اطلاعاتی و صنعت مخابرات در دنیا ، همواره نیاز بشر به پهن باند سریع و امن گسترش یافت و در کشورهای توسعه یافته راه کارهای FTTH در جهت انتقال اطلاعات بر روی بستر فیبر نوری تا کاربران واحد های مسکونی معرفی و اجرا  شده است.
 پیاده سازی مقرون به صرفه، سرعت بالا و انتقال با کیفیت اطلاعات بر روی بستر فیبر نوری موجب توسعه استفاده از این تکنولوژی در کاربری های مسکونی و ... گردیده است.
شبکه های تلویزیونی داخلی یا به اصطاح آنتن های زمینی که بر روی آنتن های معمولی و گیرنده های دیجیتالی قابل دریافت  میباشند از تکنولوژی ارسال دیجیتال بر روی فرکانس های  400 الی 800 مگاهرتز  ارائه می گردند و در این تکنولوژی دستگاه گیرنده دیجیتال با استاندارد DVB-T جهت دریافت سیگنال در سمت مشترک  مورد استفاده قرارد می گیرند. با این تکنولوژی امکان ارسال چندین کانال بر روی یک فرکانس و ارتقاء کیفیت تصاویر به HD میسر شده است.
سیگنال های شبکه های ماهواره ایی نیز بر روی فرکانس های بالاتر از 10 هزار مگا هرتز و بوسیله  گیرنده های دیجیتال و از طریق دیش قابل دریافت هستند.
در حال حاضر مشترکین خانگی نیازمند به دریافت هر دو سرویس آنتن های زمینی و ما هواره ای می باشند، که در روش های سنتی جهت فراهم ساختن این سرویس ملزم به پیاده ساز دو رشته کابل کواکسیال خواهیم بود! جهت انتقال سیگنال و تقویت آن در مسیر های طولانی ناگزیر به استفاده از تقویت کننده ها و سوییچر های فرکانسهای ماهواره ای در طبقات خواهیم بود که معمولا مصرف کننده گان  با مشکل تضعیف فرکانسی در طول مسیر مواجه خواهند شد.
با گسترش تکنولوژی فیبر نوری و  پیاده سازی بستر فیبر نوری در ساختمان ها و شهرک های مسکونی امکان متمرکز نمودن  خدمات تلویزیونی و ماهواره ایی را فراهم ساخته و در مقایسه با سیستم های سنتی  قیمت تمام شده پروژه را مقرون به صرفه تر نموده است. هر چند که بستر ارتباطی فیبر نوری به دلیل خدمات مخابراتی و اینترنت در پروژه های بزرگ الزاما پیاده سازی میگردد و استفاده از این بستر جهت انتقال سریع و با کیفیت تصاویر در سیستم های تلویزیونی ، ماهواره ایی و اینترکام داخلی (آیفون) نیز میسر میشود.
راه کارهای اجرای سیستم تلویزیون و ماهواره مرکزی در شهرک های مسکونی و یا برج های تجاری و اداری  بر روی فیبرنوری به چند روش متداول است
1.    تلویزیون و ماهواره بر روی استاندارد IP و با تکنولوژی IPTV
2.    تلویزیون و ماهواره بر روی شبکه IP به صورت Multicast
3.    انتقال و تبدیل فرکانس تلویزیون و ماهواره بر روی فیبر نوری و نهایتا تبدیل مجدد در مصرف کننده
4.    تلویزیون بر روی پورت RF دستگاه ONT

 

.دیاگرام IPTV


1. تلویزیون و ماهواره بر روی استاندارد IP و با تکنولوژی IPTV
در این روش  از تکنولوژی IPTV جهت ارسال اطلاعات کانالها برای مشترکین استفاده میشود. شبکه های تلویزیونی به همراه سرویس های جانبی به پروتکل IP تبدیل و نهایتا برای تمامی مصرف کنندگان ارسال میگردد. مشترکین جهت مشاهده کانالهای تلویزیونی ملزم به استفاده از تلویزیون های هوشمند و یا  گیرنده های تحت شبکه   IP Setup box  میباشند.
شرکت بومرنگ رایانه به عنوان اولین تولید کننده نرم افزار IPTV  مبتنی بر سیستم عامل اندروید در کشور، بستری مناسب و با کاربری بسیار آسان  جهت ارائه خدمات متنوع و مبتنی بر تکنولوژی IPTV را برای هتل ها، مجتمع های مسکونی و اداری فراهم ساخته است.
این شرکت قادر به سفارش سازی نرم افزار مذکور جهت  پروژه های خاص می باشد، استانداردهای رعایت شده در طراحی این نرم افزار قابلیت اتصال به سامانه ها ی مختلف از جمله سیستم هوشمند مرکزی، سیستم های شارژینگ برج های مسکونی و اداری و انواع سیستم های حسابداری را فراهم نموده است.
اجزای اصلی شبکه IPTV را می توان به چندین بخش زیر تقسیم بندی نمود:
•     : Streamer تبدیل اطلاعات از شبکه های ماهواره ایی و آنتن های تلویزیونی به IP در این قسمت صورت می پذیرد، معمولا از کارتها DVB-T  جهت دریافت سیگنالهای زمینی، کارتهای DVB-S  برای دریافت سیگنال های ماهواره ای استفاده خواهد شد.
•    VOD :  سیستم IPTV ارائه دهنده سرویس های گوناگونی مانند VOD به مصرف کننده میباشد. این سرویس امکان دسترسی به آرشیو مجموعه شامل فیلم های سینمایی، موسیقی و برنامه های ذخیره شده را خواهد داد. این امر با تجهیز سخت افزار های ذخیره ساز و نرم افزارهای مدیریتی میسر میگردد. در نرم افزار IPTV  شرکت بومرنگ رایانه این امکان برنامه ریزی جهت ضبط برنامه ها و سریالهای مورد دلخواه در زمانی که در محل حضور ندارند را برای مشترکین فراهم ساخته است.
•    کنترل دسترسی و کد گذاری : کد کردن برنامه های live یا زنده ای که از ماهواره یا شبکه های زمینی پخش می شود و همچنین coding برنامه های آرشیو جهت انتقال به VOD سرورها را داشته و خاصیت اصلی آن این است که جلوی دسترسی های غیر مجاز به منابع و برنامه های تلویزیونی را می گیرد.
•    واسط کاربری، میان افزار و یا Middleware:
 در واقع نرم­ افزاری است که در هنگام کار با سیستم IPTV پیش روی کاربر قرار می­گیرد و تعامل کاربر با سیستم از طریق این نرم ­افزار میسر می­گردد. همچنین این نرم ­افزار وظیفه هماهنگی کامل میان کاربر و سرورهای Live Streaming و VOD را به عهده دارد و تمام درخواست­ های نرم­ افزاری مشتری به وسیله این قسمت برآورده می­ شود.
با بررسی اجزاء یک سیستم IPTV میتوان موارد غیر ضروری در پروژه های تجاری، اداری و یا مسکونی را از سیستم منفک نموده و سیستم را در جهت مقرون به صرفه شدن برای پروژه بازتعریف نمود. در جهت استفاده در مراکز مسکونی بخش Encoding برای تعداد مشخص از کانالهای ماهواره ایی و شبکه های داخلی ،Middleware وstream برای چند پروتکل استاندارد H264 , MPEG4 بر روی تلویزیون مورد نیاز است و کاربری های دیگر جزء آپشن قابل تعریف است. با این روش ارائه طرح مقرون به صرفه برای برج مسکونی و مراکز تجاری و اداری قابل تعریف خواهد بود. در صورت اجرای زیرساخت FTTH به جرات قیمت این طرح در مقایسه با سیستم آنالوگ قدیمی تعدیل خواهد داشت.

مزایا :
یکی از مهمترین قابلیت های نرم افزاری سیستم IPTV بومرنگ رایانه، حذف محدودیت در دریافت کانالهای ماهواره ای میباشد، به نحوی که تمامی کانالهای دریافتی از ماهواره از طریق پنلی که با نام کاربری منحصر به فرد در اختیار ساکنین برج های مسکونی قرار می گیرد امکان حذف و یا اضافه نمودن کانال های مذکور برای آن واحد خاص میسر می گردد و همچنین  چینش کانالها کاملا می تواند بر اساس سلیقه هر واحد مرتب سازی و برای آن مشترک نمایش داده شود.
سیستم استاندارد بر اساس پروتکل IPTV در جهت استفاده در سایر تجهیزات مانند رایانه و تبلت
قابلیت محدود سازی کانال ها در مرکز کنترل با توجه به نیاز هر مشتری
حذف دستگاه ماهواره و کابل کشی کواکسیال
معایب :
نیاز به زیر ساخت شبکه قابل اطمینان
نیاز به Setup Box برای مصرف کننده و یا تلویزیون های هوشمند
تاخیر 10 الی 40 ثانیه ایی در تبدیل و نمایش تصاویر بر اساس مشخصات سخت افزارها


.دیاگرام IPTV  مالتی کست


2.  تلویزیون و ماهواره بر روی شبکه IP به صورت Multicast
در این روش نیز از بستر IP یا همان شبکه جهت انتقال تصاویر و صوت استفاده میگردد. شباهت آن مانند زیرساخت IPTV میباشد ولیکن تجهیز Encoding به عنوان streamer نیز عمل نموده و لذا فقط با یک سخت افزار اطلاعات از LNC ماهواره دریافت و به پورت سوئیچ جهت عرضه در شبکه انتقال می یابد. در این سیستم دریافت کننده در سمت متقاضی فقط شماره IP دستگاه فرستنده را وارد مینماید. این روش امکان مدیریت کاربر ، مدیریت کانال و فرکانس را غیر ممکن می سازد.

مزایا :
آسان و مقرون به صرفه
مناسب برای برج های ساختمانی و مسکونی
 
معایب :
انتشار تمام کانالها برای کاربران
حذف دستگاه ماهواره و کابل کشی کواکسیال
انتشار تمام کانالها برای کاربران و عدم امکان مدیریت مستقل
تاخیر 10 الی 40 ثانیه ایی در تبدیل و نمایش تصاویر بر اساس مشخصات سخت افزارها
تبدیل و نمایش گران کانالهای کارتی (الزام استفاده از IPTV اینترنتی و یا مبدل های سخت افزاری)


.دیاگرام آنتن مرکزی مبتنی بر FTTH

3.  انتقال و تبدیل فرکانس تلویزیون و ماهواره بر روی فیبر نوری و نهایتا تبدیل مجدد در مصرف کننده
روش فوق الذکر بهترین روش انتقال بر روی شبکه های فیبر نوری میباشد. در این روش از زیرساخت IP و شبکه استفاده نمی شود و فقط کابل های فیبر نوری رابط انتقال فرکانس خواهند بود . کابل های کواکسیال به مبدل فیبر نوری متصل میشود و یا از LNC دیش با خروجی فیبر نوری بهره گرفته میشود. اطلاعات از فیبر نوری در فواصل دور عبور نموده و به کاربران نهایی خواهد رسید.در بعضی مواقع با توجه به محاسبات افت سیگنال نوری، از دستگاه تقویت کننده EDFA نیز در مسیر مبدل و کاربران نهایی استفاده می گردد. در سمت متقاضی و در داخل واحد ها از مبدل فیبر به کواکسیال بهره گرفته میشود. در این روش متقاضی بر اساس نیاز خود از دستگاه ریسیور و یا گیرنده دیجیتال استفاده نموده و آزادی کامل را در استفاده از تمام قابلیت های شبکه ها خواهد داشت.
مزایا :
مقرون به صرفه
دسترسی ساده و مشابه سیستم های قدیمی
تنوع کانالها با توجه به نیاز متقاضی
عدم وجود نویز در خطوط انتقال
معایب:
عدم دسترسی به امکانات IPTV
عدم توسعه پذیری از امکانات جدید در آینده
نیاز به دستگاه ریسیور و یا گیرنده دیجیتال


.پورت RF دستگاه ONU

4.   تلویزیون بر روی پورت RF دستگاه ONU
این روش مقرون به صرفه ترین و ساده ترین روش پیاده سازی سیستم های تصویری کاربران واحد های تجاری و اداری میباشد. در این روش کانالهای تلویزیونی توسط مبدل وHeadend به طول موج 1550 نانومتر تبدیل و بعد از OLT توسط دستگاه مولتی پلکس بر روی شبکه فیبر نوری و FTTH قرار میگیرد. تمامی دستگاه های ONT مجهز به RF میتوانند ، تصاویر را دریافت و توسط پورت RF تلویزیون و کانال یابی هوشمند نمایش دهند.
مزایا :
مقرون به صرفه
دسترسی ساده و مشابه سیستم های قدیمی
تنوع کانالها
عدم وجود نویز در خطوط انتقال

معایب:
عدم دسترسی به امکانات IPTV
عدم توسعه پذیری از امکانات جدید در آینده
در صورت گسترش نمایشگرها در واحد نیازمند سوئیچرهای آنالوگ میباشد


شرکت بومرنگ رایانه آماده ارائه هرگونه مشاوره در خصوص راه اندازی سرویس های تلویزیون برروی بستر FTTH  جهت برج های مسکونی و تجاری می باشد. این شرکت با بهره گیری از تیم فنی خود و استفاده از تجهیزات با کیفیت در اجرای پروژه های FTTH همواره در تلاش جهت  جلب رضایت مشتریان خود می باشد.

جهت مشاوره رایگان می توانید همین امروز با ما تماس برقرار نمایید.