شوتینگ فیبر نوری Air Blown Fiber

شوتینگ فیبر نوری  Air Blown Fiber

عملیات شوتینگ فیبر نوری پروسۀ بسیار دقیق و تخصصی بوده که در آن با ایجاد فشار هوا توسط کمپرسور های قوی و با دستگاه Micro Fiber Blower فیبر را در داخل میکروداکت شوت کرده و مسافت های بیش از ۱ کیلومتر کابل کشی میکرو فیبر را انجام می دهند.
بسیار مهم است که تجهیزاتی که در دستگاه شوتینگ فیبر نوری استفاده می شود سایز کابل فیبر نوری را ساپورت کند، در غیر اینصورت کابل در دستگاه شوتینگ به اصطلاح بکس و باد کرده و لیز می خورد و کارآیی شوتینگ فیبر میکرو پایین می آید. همچنین کیفیت میکرو داکت های استفاده شده در نحوه عملکرد شوتینگ فیبر نوری موثر است.
پروسۀ شوتینگ فیبر نوری بنظر بسیار ساده می آید ولی در عمل ریزه کاری ها و قلق های بسیار زیاد و مهمی وجود دارند که افراد غیر متخصص از پس آن بر نخواهند آمد.   شرکت بومرنگ رایانه با بکارگیری جدید ترین تجهیزات لازم جهت انجام پروژه های شوتینگ فیبر نوری آماده ارائه خدمات مذکور می باشد.
 در این تکنولوژی هوا به عنوان ابزاری برای کاهش اصطکاک بین بدنه  کابل میکروفیبر و دیواره داخلی میکرو داکت  مورد استفاده قرار می گیرد. دقیقاً مانند یک مهره  روی میز هاکی هوایی ، وقتی هوا خاموش است ، نمی توانید به راحتی بر اصطکاک بین سطح  مهره  و سطح میز هاکی غلبه کنید.
دو نوع اصطکاک وجود دارد که  جهت شوت کردن فیبر نوری در داکت ها باید برآن غلبه - اصطکاک استاتیک و اصطکاک پویا. اصطکاک استاتیکی نیرویی است که در هنگام حرکت یک جسم بین سطوح تماس وجود ندارد. این به ما می گوید چقدر نیرو لازم  داریم که بتوانیم آن شی را  به جلو حرکت دهیم.
 اصطکاک پویا نیرویی است که هنگام حرکت یک جسم بین سطوح تماس وجود دارد.  با محاسبه این اصطحکاک می توانیم آگاه شویم که  چه مقدار نیرو  برای نگه داشتن فیبر  و جلو گیری از تماس با بدنه میکروداکت لازم است. هرچه جسم سنگین تر باشد اصطکاک بیشتر می شود. بنابراین ، هرچه کابل میکرو فیبر موجود  با تعداد کور بالا باشد ، برای غلبه بر اصطکاک نیروی و هوای بیشتری لازم خواهد بود.
روان کننده ها مانند هوا می توانند برای کاهش اصطکاک بین دو سطح استفاده شوند. با داشتن روان کننده ، مقاومت در برابر اصطکاک تقریباً از نیروی بین دو سطح مستقل است و به مواد سطوح چندان وابسته نیست
محاسبه فشار هوا نسبت به حجم هوا بسیار مهم است ، که به طور معمول به پوند مکعب در دقیقه (CFM) گفته می شود.در عملیات های شوتینگ فیبر نوری با توجه به ساختار پروژه، انتخاب میکروداکت مناسب، کابل های میکرو فیبر نوری و تجهیزات مناسب جهت عبور دادن فیبر با استفاده از فشار هوا بسیار اهمیت دارد.


شرکت بومرنگ رایانه آماد ارائه خدمات  مشاوره  در خصوص  پیاده سازی پروژه های مبتنی بر FTTX  می باشد، جهت آگاهی ببشتر با این شرکت تماس حاصل فرمایید.