لوله های CPVC

کاربرد لوله و اتصالات  CPVC در صنعت آتشنشانی:

لوله و اتصالات CPVC روشی ارزان تر و راحت تر برای محافظت در برابر آتش در شرایط ساختمان های خطر سبک و  خطر معمولی محدود ارائه می دهد.
لوله‌ها و اجزای CPVC  محبوبیت زیادی در سیستم‌های اسپرینکلر آتش‌نشانی در منازل مسکونی و سایر محیط‌ها دارند.
از مزایای این تکنولوژی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
 نسبت به لوله های فلزی ارزان‌تر است و مونتاژ سریع‌تر و ایمن‌تری را نسبت به جایگزین‌های فلزی ارائه می‌دهد، زیرا نصاب‌ها برای اتصال قطعات به شعله یا تجهیزات سنگین نیاز ندارند. محکم و قابل اعتماد است، طول عمر آن 50 سال است و در برابر خوردگی و رسوباتی که می توانند جریان آب را مسدود کنند، مقاوم می باشند.
انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) استفاده از لوله های ترموپلاستیک را برای خانه های تک و چند خانواده و سایر مشاغل "خطر سبک" مجاز می کند. CPVC همچنین می‌تواند در اتاق‌هایی با درجه‌بندی «خطر معمولی» که از 122  مربع مربغ  تجاوز نمی‌کنند، استفاده شود، اگر در محیط‌هایی با خطر نور باشند. این امر استفاده از CPVC را در کل ساختمانی که عمدتاً دارای خطر نور است، تسهیل می‌کند، اما شامل برخی از محل هل که با  خطر بالاتر است  مانند خشک‌شویی‌ها یا آشپزخانه‌های بزرگ در آپارتمان‌ها مورد تایید نیست.
بر اساتاندارد NFPA13 متخصصان سیستم آتش نشانی باید از طریق سازنده تأیید کنند که یک محصول نه تنها برای استفاده در سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی، بلکه برای استفاده خاص در آن سیستم نیز فهرست شده است. فهرست بندی به این معنی است که این فناوری برای آن کاربرد خاص توسط سازمان های ایمنی UL یا FM Global آزمایش و فهرست شده است.
نصب کنندگان باید بدانند که CPVC از تولید کنندگان مختلف ممکن است متفاوت باشد. در حالی که برخی از مزایای این ترموپلاستیک در همه سازندگان ثابت است، CPVC ساخته شده با رزین ها و افزودنی های مختلف می تواند نتایج متفاوتی از جمله عملکرد و مقاومت در برابر مواد شیمیایی خاص را به همراه داشته باشد. بنابراین، مهم است که هنگام انتخاب محصول، با شهرت و طول عمر سازنده، پروتکل تست سازنده و در دسترس بودن پشتیبانی فنی آشنا شوید.
استانداردهای نصب CPVC بسته به محل نصب متفاوت است:
تأسیسات مخفی معمولاً آنهایی هستند که در پشت دیوار یا سقف قرار دارند. یک مانع نه تنها به جداسازی گرما از خروج گرما به فضای بالایی کمک می کند، که فعال شدن اسپرینکلر را به تاخیر می اندازد، بلکه از خود لوله در برابر دماهای بالا نیز محافظت می کند.
پیمانکاران می توانند یک سیستم CPVC را در این فضاها نصب کنند، اما باید از آبپاش هایی با درجه حرارت 225 فارنهایت یا پایین تر استفاده کنند و لوله را از فضای قابل استفاده با یکی از موارد زیر محافظت کنند: یک مانع حرارتی متشکل از تخته دیواری گچی 1.27 سانتی متر. تخته های تخته سه لا، یا سقف غشایی معلق با صفحات یا کاشی هایی با وزن حداقل 500  گرم در متر مربع در صورت نصب با شبکه های نگهدارنده فلزی. حداقل حفاظت برای یک محیط مسکونی یک لایه تخته سه لا 1.27 سانتی متر است.

در مکان‌های در معرض دید ( Exposed) جایی که مطلوب است که مواد پشت دیوار، سقف یا سایر موانع اجرا نشود - متخصصان سیستم آتش نشانی باید اجزای CPVC را در زیر یک سطح صاف، افقی و صاف نصب کنند و اطمینان حاصل کنند که اسپرینکلرهای آتش نشانی در حداکثر مشخص شده قرار می‌گیرند. فاصله ها. برای آبپاش های مسکونی، اسپرینکلرهای آویز معمولی نباید بیش از 15 فوت از یکدیگر فاصله داشته باشند و آبپاش های کناری نباید بیش از 4.57  متر  از یکدیگر فاصله داشته باشند. راهنمای نصب سازنده خاص را بررسی کنید، زیرا قوانین خاصی وجود دارد که ممکن است در برنامه های در معرض نور اعمال شود که می تواند بر فاصله، فاصله از سقف، دمای آبپاش و حتی تراکم تأثیر بگذارد.
برای برندهایی که برای استفاده در گاراژها ( پارکینگ ها) فهرست شده‌اند، نصاب‌ها باید از CPVC به همراه یک لایه تخته سه لا 1.27 سانتی متر   یا یک لایه گچ 1 سانتیمتری  برای محافظت، و آبپاش‌های آویز یا کناری فهرست شده با حداکثر دمای 107 درجه سانتی گراد استفاده کنند.
زیرزمین های ناتمام در تاسیسات اسپرینکلر آتش نشانی مسکونی NFPA 13D

قوانین خاصی بر استفاده از لوله آبپاش آتش نشانی CPCV در زیرزمین های ناتمام حاکم است و می تواند بسته به سازنده متفاوت باشد.
طول تیرچه تا حدی از طریق مقررات مربوط به انسداد اعمال می‌شود، که عبارت است از قرار دادن چوب یا عایق عمود بر تیرچه‌ها به منظور به دام انداختن گرما و راه‌اندازی سریع‌تر آبپاش‌ها در مواقع آتش‌سوزی.. علاوه بر این، هر فضای محافظت شده ای که بزرگتر از 304 متر مربع است، باید هنگام استفاده از طول لوله CPVC غیر BlazeMaster مسدود شود - به فضاهای کوچکتر تقسیم شود.
https://blog.qrfs.com/179-cpvc-pipe-and-fittings-in-fire-sprinkler-systems-use-and-care/

سوال : آیا استفاده از لوله های غیر فلزی برای لوله کشی اسپرینکلر آتش نشانی مجاز است؟ اگر چنین است، چه کدهای نصبی این محصولات را نشان می دهند؟
پاسخ: پاسخ را می توان در بخش 7.3.2 NFPA 13-2019، استاندارد نصب سیستم های آبپاش، که شامل الزامات مربوط به لوله و لوله آبپاش آتش نشانی غیرفلزی برای بررسی مناسب بودن در نصب خودکار آبپاش است، یافت. این بخش مستلزم آن است که لوله‌های غیرفلزی مطابق با استانداردهای آزمایش (در جدول 7.3.1.1) بر اساس نوع خاصی از مواد غیرفلزی که لوله‌ها از آن ساخته شده‌اند و برای اینکه لوله‌ها برای استفاده در سیستم آبپاش خودکار فهرست شوند، مطابقت داشته باشد. .

NFPA 13 اجازه می دهد تا استفاده از انواع دیگر لوله یا لوله غیرفلزی (متفاوت با مواردی که در جدول 7.3.1.1 مشخص شده است) از نظر مناسب بودن در تاسیسات آبپاش اتوماتیک مورد بررسی قرار گیرد و برای این سرویس فهرست شده است. این شامل CPVC یا سایر مواد می‌شود که مطابق با محدودیت‌های فهرست‌بندی آن‌ها نصب می‌شوند.

جدول 7.3.1.1 به ASTM F442/F442M، مشخصات استاندارد برای لوله های پلاستیکی کلرینات پلی (وینیل کلرید) (CPVC) (SDR-PR) برای نیازهای مواد و ابعاد برای CPVC اشاره دارد. بخش 7.3.2.1.1 همچنین امکان استفاده از مواد دیگر را فراهم می کند.
همانطور که در هر دو بخش 7.3.2 ذکر شد، لوله های غیرفلزی باید برای خدمات حفاظت در برابر آتش ذکر شوند. UL دارای یک برنامه صدور گواهینامه برای لوله های غیر فلزی است که از UL 1821، استاندارد ایمنی لوله و اتصالات ترموپلاستیک اسپرینکلر برای خدمات حفاظت در برابر آتش، استفاده می کند.
UL 1821 لوله‌های ترموپلاستیک را برای استفاده در مکان‌های پرخطر، همانطور که در NFPA 13 تعریف شده است و منازل مسکونی همانطور که در NFPA 13R-2019، استاندارد برای نصب سیستم‌های اسپرینکلر در مناطق مسکونی کم‌مرتبه و استاندارد NFPA 13D تعریف شده است را حمایت می کند. نصب و راه اندازی سیستم های اسپرینکلر در منازل مسکونی یک و دو خانوار .
هر دو NFPA 13R و NFPA 13D نیاز دارند که لوله غیرفلزی فهریت شده باشند.

سوال : چه نوع حفاظتی برای استفاده از لوله های غیر فلزی مورد نیاز است و آیا می توان آن را بدون حفاظ نصب کرد؟
الف: لوله‌کشی غیرفلزی باید مطابق با الزامات گواهی آن از جمله محافظت از لوله با یکی از روش‌های زیر نصب شود:
تخته دیواری گچی با ضخامت 3/8 اینچ (9.5 میلی متر) یا ضخیم تر، سقف غشایی معلق با پانل‌ها یا کاشی‌هایی که وزن آن کمتر از 0.35 پوند بر فوت (1.76 کیلوگرم بر متر مربع) نباشد، هنگام نصب با شبکه‌های نگهدارنده فلزی و یا تخته سه لا 1/2 اینچی (12.7 میلی متر).
اگر قرار است لوله در کاربردهای در معرض نصب قرار گیرد( نصب در محیط Exposed)، UL لوله و اتصالات غیر فلزی را مطابق با UL 1821 ارزیابی می کند که نیاز به آزمایش آتش خاص برای این نوع نصب در نظر گرفته شده برای استفاده در برنامه های کاربردی دارد. اگر محصول الزامات استاندارد برای کاربردهای Exposed را برآورده کند، دستورالعمل نصب سازنده محدودیت های استفاده در چنین پروژه هایی بسیار اهمیت دارد.


سوال: چه نوع لوله های غیر فلزی دارای گواهینامه UL هستند؟ آیا هیچ یک از آنها برای استفاده در برنامه های کاربردی زیرزمین در معرض تاییدیه؟
برای این کاربرد، UL لوله و اتصالات غیر فلزی پلی وینیل کلرید کلر (CPVC) و پلی اتیلن متقاطع (PEX) را تایید می کند.
برخی از تولیدکنندگان دارای گواهینامه UL CPVC برای استفاده در کاربردهای زیرزمین در معرض دید هستند و این لوله‌ها و اتصالات ممکن است بدون حفاظت تجویزی ذکر شده در بالا نصب شوند، اما باید دقیقاً دستورالعمل‌های نصب سازنده را دنبال کنند و از هر گونه محدودیت در مورد مکان یا روش نصب پیروی کنند.
در حال حاضر، UL هیچ گونه لوله‌کشی PEX را برای کاربردهای زیرزمین در معرض گواهی تایید نکرده است.
الزامات گواهینامه UL و لوله و اتصالات آبپاش تایید شده CPVC را می توان در رده محصولات UL (VIWT) یافت. راهنمای اضافی اطلاعات مربوط به این دسته را می توان با استفاده از محصول UL iQTM ما پیدا کرد.

منبع:
https://www.ul.com/news/qa-installation-plastic-fire-sprinkler-pipe-exposed-locations

بخش جدیدی از نسخه 2019 NFPA 13 (16.3.9.6.2) به طور خاص بیان می‌کند که لوله‌های غیرفلزی، از جمله CPVC، می‌توانند در سیستم‌های اسپرینکلر آتش نشانی در گاراژهای خصوصی در داخل یک خانه به اندازه فضای گاراژ استفاده شوند:
از 304  متر  مربع تجاوز نمی کند و  با روکش مناسب دیوار یا سقف محافظت می شود. این موضوع آنچه را که برخی به عنوان عامل محدودکننده می‌دانستند، روشن می‌کند.

لوله کشی غیرفلزی مانند CPVC یکی از مواد مقرون به صرفه است. همچنین انعطاف پذیر است، بالاترین مقاومت در برابر خوردگی را دارد و از اکثر فلزات صاف تر است. CPVC به اندازه مواد دیگر بادوام یا مقاوم در برابر آتش نیست، به همین دلیل است که فقط در شرایط خاصی مجاز است، مانند مناطق اشغالی با خطر نور یا اتاق‌های خطرناک معمولی که از 121.92 متر  مربع بیشتر نباشد. عوامل دیگری که باید در انتخاب متریال مورد استفاده در نظر گرفت، شرایط محیطی فضایی است که لوله در آن نصب می شود. به عنوان مثال، برخی از مشاغل صنعتی ممکن است نیاز به نصب لوله های مقاوم در برابر خوردگی داشته باشند، در حالی که یک اتاق دستگاه MRI در بیمارستان نیاز به استفاده از مواد غیر آهنی دارد. تمایل به دستیابی به ظاهر  خاص نیز می تواند بر انتخاب مواد تأثیر بگذارد.
علاوه بر الزامات قبلی NFPA 13، بخش جدیدی (16.3.9.6.2) در نسخه 2019 وجود دارد که با اجازه استفاده از لوله‌کشی غیرفلزی در گاراژهای خصوصی خاص در واحدهای مسکونی، انعطاف‌پذیری بیشتری به کاربران می‌دهد. همانطور که گفته شد، لوله کشی غیرفلزی برای استفاده در مناطق با خطر نور و در اتاق های خطر معمولی که بیش از 400 فوت مربع(121.92 متر مربع)  نباشد مجاز است. برخی از مقامات این نکته را چنین تفسیر کردند که فقط لوله فلزی در گاراژهای مسکونی بیش از 400 فوت مربع مجاز است، حتی اگر بقیه سیستم از CPVC استفاده می‌کرد. این مقررات جدید اکنون اجازه می دهد تا زمانی که فضای گاراژ از 1000 فوت مربع ( 304.8 متر مربع)  تجاوز نکند و با پوشش دیوار یا سقف مناسب محافظت شود، لوله های غیرفلزی در یک گاراژ خصوصی در داخل یک خانه نصب شوند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که پارکینگ های بزرگتر خودرو را باید در گروه 1 با خطر معمولی در نظر گرفت. کمک هزینه خاص برای استفاده از CPVC برای پارکینگ های مسکونی کوچکتر که در اینجا توضیح داده شده است اعمال می شود، اما نه در گاراژهای تجاری بزرگتر. NFPA 13R، استاندارد نصب سیستم‌های آبپاش در مناطق مسکونی کم‌مرتبه، اجازه می‌دهد گاراژی که به یک واحد مسکونی خدمات می‌دهد بخشی از آن واحد مسکونی در نظر گرفته شود، در حالی که آیین‌نامه بین‌المللی ساختمان یک گاراژ خصوصی را به 1000 فوت مربع( 304.8 متر مربع) محدود می‌کند.

منبع:
https://www.nfpa.org/News-and-Research/Publications-and-media/NFPA-Journal/2019/November-December-2019/In-Compliance/NFPA-13

شرکت بومرنگ کیش وارد کنند انواع لوله و اتصالات CPVC دارای گواهی UL و FM به ایران می باشد، جهت اطلاع بیشتر با ما تماس بگیرید.