Optical Line Treminal(OLT)

در شبکه های نوری پسیو، تجهیزات اکتیو در نقاط پایانی خط نصب می گردند که مبتنی بر تکنولوژی های PON می باشند که محبوب ترین این فناوری ها GPON نام دارد. در شبکۀ جی پان، یک سوئیچ مرکزی وجود دارد که به آن OLT یا Optical Line Terminal (لاین ترمینال نوری) گفته می شود. این دستگاه، با راهکار FTTH (توسط اسپلیتر ها، کابل های میکرو، کابل های دراپ و…) به دستگاه های ONTمتصل شده و شبکۀ نوری پسیو را ایجاد می کند.

مشخصات GPON OLT

بعنوان کسی که می خواهد طراحی شبکه GPON انجام دهد، شما باید پارامتر های دستگاه OLT خود را بشناسید. OLT دستگاه کوچکی نیست، و کار کردن با آن مستلزم صرف کردن مدت زمانی جهت یادگیری کارآیی های مختلف این دستگاه و استفادۀ آن در توپولوژی ها و سناریو های مختلف می باشد.

یک دستگاه OLT دارای تعدادی پورت آپ لینک می باشد. این پورت ها، قرار است سرویس هایی مانند اینترنت، اینترانت، شبکه هایی مانند IPTV و … را به دستگاه OLT تحویل دهند. به پورت های آپ لینک همچنین پورت های فرانت (Front Ports) نیز گفته می شود. از سوی دیگر، دستگاه OLT دارای تعدادی پورت پان (PON Ports) می باشد که این پورت ها، محل قرارگیری SFP های جی پان بوده و پس از نصب ماژول فیبر، با پچکورد فیبر نوری به شبکه FTTH متصل می گردند. هر کدام از پورت های PON می تواند تا 32 یا 64 یا حتی 128 کاربر در ارتباط باشد. این محدودیت بستگی به افت سیگنال نوری در پیاده سازی شبکه FTTH می باشد. اگر دستگاه OLT شما کارتی است، این قضیه را باید مد نظر داشته باشید که بین پورت های آپ لینک و پورت های پان باید یک توازنی وجود داشته باشد بطوریکه پهنای باندی که وارد دستگاه OLT می گردد، برای آن تعداد ONT ای که به دستگاه OLT متصل هستند پاسخگو باشد.

برخی دستگاه های OLT، حالت مینی (یک یونیت یا دو یونیت) دارند و برخی شاسی بیس هستند. اکثر دستگاه های OLT دارای ماژول پاور جهت نصب پاور AC یا DC می باشند.

بقیۀ پارامتر های دستگاه در دیتاشیت هر برندی که استفاده می کنید، موجود است و می بایست پیش از خرید و نصب OLT، حتما از نیازهای پروژه خود و شرایط محیطی اطلاع حاصل نموده و با مشخصات OLT جی پان مقایسه کنید تا در اجرای پروژه جی پان به مشکل بر نخورید.

نحوۀ کانفیگ OLT جی پان

برای کانفیگ تجهیزات جی پان، ابتدا می بایست از توپولوژی شبکۀ نوری پسیو خود اطلاع داشته باشید، باید بدانید کدام ONT ها به کدام پورت PON از دستگاه OLT متصل شده اند، همچنین می بایست، تعداد سرویس ها و VLAN هایی که باید روی شبکه ایجاد شوند را بدانید. پیش از اینکه شبکۀ خود را طراحی کنید، می بایست از مشترکین نیاز های آنها را بپرسید و از سوی دیگر، از پورت های آپلینک اطلاع داشته باشید که چه سرویس هایی را با چه پهنای باندی می توانند ارائه دهند.

پس از جمع آوری اطلاعات کامل از شبکه نوری پسیو (PON)، خواهید توانست پروفایل های مورد نیاز (پورت پروفایل ها، شیپینگ ها، کراس کانت ها و…) را ایجاد کرده و VLAN های مورد نیاز را به آنها اختصاص دهید.
قیمت OLT

یکی از سوالاتی که اغلب از ما پرسیده می شود، قیمت دستگاه OLT جی پان می باشد. باید گفت قیمت دستگاه کاملاً متغیر بوده و بستگی به برند، مدل دستگاه، تعداد کارت های آپ لینک، تعداد پورت پان، شاسی بیس بودن یا مینی تایپ بودن و چندین پارامتر دیگر دارد. بهترین کار این است که مشخصات و سرویس های مورد نظر پروژه خود را به ما اعلام کنید تا برای شما قیمت دستگاه OLT و بقیه تجهیزات را برآورد کنیم.