خانه هوشمند

چکیده
سیستم مدیریت ساختمان (BMS) مخفف Building Management System یا سیستم اتوماسیون ساختمان به سیستمی اطلاق میشود که در یک ساختمان نصب شده و از طریق اجزای خود کنترل قسمت های مختلف ساختمان و نمایش خروجی های مناسب را برای کاربر امکان پذیر می نماید . قسمت های مختلف تحت کنترل معموﻻ شامل تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه مطبوع (HVAC) و تجهیزات روشنایی بوده که می تواند به سیستم های ایمنی، آتش نشانی،تنظیم دسترسی، برق اضطراری و ... نیز تسری یابد. به طور کلی هدف از استفاده از سیستم های BMS در یک ساختمان تطبیق شریط کارکرد اجزای مختلف با توجه به شرایط محیطی و نیاز در آن زمان است.که با برنامه ریزی صحیح میتوان علاوه بر راحتی در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرد.
تعریف اصطلاح ماژول : ماژول یک بخش قابل نصب و قابل استفاده مجدد است که برای نمایش محتوا یا انجام یک عملیات خاص استفاده میشود. ماژول فراهم آورنده بخشی مجزا از قابلیت هایی است که میتوانید با نصب آن ماژول درسیستم خانه هوشمند یک قسمتی را کنترل کرد. درواقع محتوا و طرح کلی خانه هوشمند توسط ماژولهایی که نصب میشود اجرا میشود.
تعریف سناریو: از مهمترین امکانات خانه هوشمند تعریف سناریو میباشد بدین صورت که کاربر می تواند بنابر نیازهای متفاوت خود مجموعه ای از اتفاقات را بصورت یکجا در سیستم تعریف نموده و تنها با لمس یک کلید و یا ارسال یک پیامک بتواند این کارها را از سراسر دنیا اجرا نماید.

مقدمه
در سیستم مدیریت ساختمان بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت و بصورت غیر ارادی انجام می دهند توسط سیستم های هوشمند انجام می ﮔردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه نیروی انسانی شده و بعلاوه کاهش مصارف انرژی، کاهش هزینه های ناشی از انرژی، کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد. با بکارگیری انواع حسگرها در داخل و خارج ساختمان و با بکارﮔیری یک سیستم واحد می توان بصورت لحظه ای، کنترل تمامی شرایط آسایشی و امنیتی را در اختیار داشت و از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد. برای این منظور، نیاز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خاص می باشد که با ﮔرد آوری اطﻼعات محیطی و انتقال داده ها به سیستم مرکزی، روند کنترل و مدیریت ساختمان اجرا می ﮔردد. در ساختمان های هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی ساختمان، کنترل سیستم سرمایش و ﮔرمایش، کنترل دوربین های مدار بسته، کنترل درها، کنترل وضعیت های اضطراری همچون آتش سوزی، زلزله و بسیاری کنترل های هوشمند دیگر، مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می یابد .ساختمان هوشمند، ساختمانی است که مجهز به یک زیرساختار ارتباطی قوی بود که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می دهد که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده کرده و امنیت و آسایش آنها را افزایش دهد.
اﮔر چه در حال حاضر تعداد خانه های هوشمند اندک می باشد اما در کمتر از یک دهه اکثر خانه ها و آپارتمان های جدید با هزینه بسیار ناچیزی برای مصرف کنندگان با تکنولوژی خانه هوشمند ساخته خواهد شد.
برای ساخت خانه های هوشمند اولیه میلیون ها دﻻر هزینه می شد زیرا اکثرا از مولفه های ساخت دست استفاده می شد. با این حال، سیستم های اتوماسیون خانگی ساده امروزه با کمتر از ٥٠٠ دﻻر قابل خریداری هستند. هزینه این سیستم ها با افزودن قابلیت های مختلف به سیستم افزایش می یابد. پیش بینی می شود که در طول چهار سال آینده، بازار سیستم های هوشمند خانگی به نرخ رشد ساﻻنه %٦٠ بین سال های ٢٠١٦ تا ٢٠٢٠ دست خواهد یافت. همچنین پیش بینی می شود که تعداد وسایل خانگی که با سیستم هوشمند ساختمان کار می کنند به بیش از ٤٠ میلیون در سال ٢٠٢٢ رشد خواهد کرد. برای مثال در پایان سال ٢٠٢٠ تقریبا ٥٥ درصد همه وسایل خانگی در آمریکا با اندازه ﮔیری های هوشمند تجهیز خواهد شد.
اولین سیستم هوشمند تجربی در سال ١٩٦٦ به بازار عرضه شد. استفاده معمولی از اتوماسیون خانگی شامل کنترل روشنایی، ﮔرمایش و سرمایش، امنیت، بهینه سازی مصرف انرژی و غیره می باشد. در سال ٢٠١٦ مشاهده سیستم اتوماسیون خانگی در ساختمان های تجاری، دانشگاه ها یا هتل ها به امری عادی تبدیل شده است اما استفاده از این سیستم ها در خانه های شخصی محدود به قشر مرفه جامعه است.
به طور مثال ٢٠ سال قبل با ورود تکنولوژی آیفون های صوتی و بعد از آن آیفون های تصویری به ایران استقبال زیادی از این موضوع نشد ولی با گذشت مدت کوتاهی سیر تصاعدی درخواست این سیستم باﻻ ﮔرفت تا جایی که هم اکنون جزء ضروریات ساختمان محسوب می شود و هر روز با تکنولوژی های مدرن بر خیل مشتریان این سیستم اضافه می شود.


فصل اول:
مقدمه ای بر خانه های هوشمند BMS

١- ١-خانه هوشمند  چیست؟
سیستم مدیریت ساختمان (Building Management System) که گاهی با عنوان سیستم اتوماسیون ساختمان نیز شناخته می شود، یک سامانه مبتنی بر رایانه است که برای کنترل و نظارت بر تجهیزات مکانیکی و الکتریکی داخل ساختمان (مانند تهویه، روشنایی، سیستم قدرت، سامانه آتشنشانی و ایمنی) در داخل ساختمانها نصب میشود.
سیستم مدیریت ساختمان شامل دو بخش نرم افزار و سخت افزار است، سخت افزارها معموﻻً به صورت اختصاصی به وسیله میکروکنترلرها پیاده سازی میشوند و نرم افزارها نیز ممکن است به صورت اختصاصی برای سیستم نوشته شوند، در برخی از سیستمها از نرم افزارهای کنترل و مانیتورینگ برای کنترل و نظارت بر عملکرد بخشهای مختلف استفاده می شود.

١-٢-اﺟﺰای سیستم مدیریت ساختمان
یک سیستم مدیریت ساختمان دارای توابع زیر می باشد:

•    کنترل
•    نمایش
•    بهینه سازی
همچنین اعمال کنترل مرکزی توسط یک سیستم در ساختمان معموﻻ برروی بخشهای زیر صورت می پذیرد.
•    سیستمهای قدرت (شامل سیستمهای ذخیره انرژی الکتریکی و تامین برق اضطراری)
•    سیستم تامین روشنایی (تجهیزات روشنایی)
•    سیستم تامین ﮔرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع ( hvac )
•    سیستمهای ایمنی و بازدید (شامل بازرسی مکان های مختلف و سیستم اعلام سرقت، امکان دید قسمتهای مختلف، سیستم مدار بسته و (…
•    تنظیم دسترسی
•    سیستم آتش نشانی (شامل اعلام و اطفای حریق)
•    کنترل آسانسورها و باﻻبرها
•    سیستم آبرسانی (شامل تنظیم دبی و فشار آب مناطق مختلف، قطع و وصل جریان آب در مواقع مختلف، امکان کنترل آبیاری فضای سبز و (… و موارد دیگری که هریک بسته به کاربری ساختمان و سطح

درخواست کاربر قابل لحاظ در سیستم می باشد.

١-٣-عملکرد خانه هوشمند
سیستم خانه هوشمند بر اساس آخرین فناوری های روز دنیا و مبتنی بر اینترنت اشیاء بصورت بی سیم و با استفاده از شبکه wifi و اینترنت عمل می کند . در این سیستم کنترلر مرکزی به عنوان مغزمتفکر خانه هوشمند و کلیه اجزا در ارتباط دائم با این دستگاه عمل میکنند.
برای نصب ماژولهای کنترلی از قبیل روشنایی و غیره، تغییر سیم کشی ﻻزم نبوده و جایگزینی کلید و پریزهای قدیمی امری ضروری نمی باشد.
با نصب سرور مرکزی و ماژولها،سیستم خانه هوشمند آماده استفاده خواهد بود و میتوان با استفاده از اپلیکیشن موبایل مستقیماً اجزایی را که به این واسطه به سیستم متصل شده اند را کنترل نمود و یا برای عملکرد آنها برنامه ریزی نمود.
در سیستم خانه هوشمند ارتباط بین کلیه اجزاء بصورت دوطرفه است که از نظر فنی باعث کارکرد دقیق و ایمن تر این سیستم میگردد.
استفاده از شبکه wifi با توجه به اینکه امروزه در تمامی اماکن این نوع شبکه وجود دارد ،باعث کاهش هزینه ها و افزایش سرعت در راه اندازی و سادگی سیستم میشود .
استفاده از آخرین پروتوکل های اینترنت اشیاء برای ارتباط بین اجزاء باعث سرعت و دقت باﻻ در عملکرد سیستم شده است .
ماژولهای هوشمند دارای سطح انعطاف پذیری باﻻیی هستند که می توان براحتی آنها را با نیاز های مختلف منطبق نمود .
در هنگام بهره برداری براحتی می توان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد.
بروز رسانی نرم افزار های خانه هوشمند به راحتی و بدون ایجاد اختلال در سیستم قابل انجام است و اضافه کردن ماژولهای جدید بدون نیاز به توقف سیستم مرکزی به راحتی انجام میشود .
١-٤-امکانات کلی
١-٤-١-مدیریت امنیت ساختمان یا کنترل دسترسی ها (Access Controls)
در بسیاری از موارد بخش هایی در ساختمان ها قرار دارند که اشخاص مشخصی باید در آن رفت و آمد داشته باشند. در این موارد همراه داشتن یک دسته کلید کار معقولی به نظر نمی رسد. در این طرح سیستم های کنترل دسترسی مبتنی بر ( IP(IP Base Access Control پیشنهاد می ﮔردد.این دستگاه ها در مدل های مختلف وجود دارند و انواع روش های تشخیص هویت در آنها استفاده شده است. شناسایی از طریق بیومتریک ( چشم، اثر انگشت، ( DNA ، کارت های RFID ، کارتهای مغناطیسی و دستگاه رمز ورود از جمله تجهیزاتی هستند که بر اساس حساسیت مکان مورد نظر مورد استفاده قرار میﮔیرند. این روش هم همانند روش های دیگر دارای سیستم ﮔزارش گیری قدرتمندی است که به وسیله آن می توان لیستی از اشخاصی که به آن دسترسی پیدا کرده اند را تهیه نمود. در صورتی که فردی هیچ کدام از این دسترسی های امنیتی را نداشته باشد، باید با بخش مربوطه جهت ورود هماهنگ نماید.
یکی از ملزومات پیش بینی شده جهت ارائه این سرویس تخصیص یک کارت پرسنلی RFID به کلیه کارکنان بخش هایی می باشد که به راحتی می توان سطح دسترسی هر شخص را به بخش های مربوطه به این روش کنترل نمود.

برخی از امکانات سیستم تردد هوشمند:
•    فعال نمودن سیستم سرقت در ترددهای غیر مجاز
•    ارسال تصویر و فیلم فرد غیر مجاز و پیامک به صاحبخانه
•    باز و بست درب اتوماتیک توسط ﮔوشی و بدون نیاز به ریموت کنترل
•    امکان حذف نفرات غیر مجاز
•    امکان رویت فرد مراجعه کننده به خانه از ﮔوشی و از هر جای دنیا
•    باز کردن درب منزل به روی افراد مجاز از هرجای دنیا
•    امکان مکالمه با افراد پشت درب از هر جای دنیا
•    امکان انواع ﮔزارش ﮔیری از بازه های زمانی مختلف بر اساس زمان ورود و خروج، ID افراد و …
•    قابلیت فرمان دادن به راهبند
•    امکان ثبت حضور و غیاب پرسنل هنگام ورود و خروج با خودرو
•    امکان ادغام سازی با دوربین پلاک خوان و دوربین های تحت شبکه پارکینگ
•    امکان ثبت پلاک در هنگام ورود (ﮔزینه اختیاری)
•    ثبت تصاویر و تطبیق آن به منظور جلوگیری از دزدی خودرو
•    امکان ثبت مهمانهای خاص و صدور کارتهای اعتباری

١-٤-٢-مدیریت اتفاقات خاص
در هنگام بروز اتفاقات خاص مانند حمله های قلبی، زورﮔیری و به طور کلی احساس خطر، هر کنترل کننده محلی مجهز به کلید اعلام خطر بوده که با فشردن آن، آژیر خطر به صدا درآمده و نرم افزار مرکزی با خبر می شود در صورت نیاز با پلیس یا آتش نشانی تماس ﮔرفته شده و تصویر مربوط به واقعه در اتاق کنترل نمایش داده شده و ذخیره می ﮔردد. توسط نرم افزار کنترل مرکزی و بر روی نقشه ساختمان، محل دقیق اعلام خطر مشخص می ﮔردد و روی صفحه مانیتور اصلی نشان داده می شود.

١-٤-٣-مدیریت حریق
در مدیریت حریق در ساختمان، تشخیص به موقع حریق و محل اصلی بروز آن، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در کلیه واحدها بستگی به نوع کاربری واحد، حسگرهایی مربوط به تشخیص دود و حرارت نصب شده که به کنترل کننده محلی آن واحد متصل می باشد در صورتیکه هر ﮔونه دودی که نشانگر آتش سوزی باشد، و یا حرارتی که نشانگر حریق است، احساس شود، کنترل کننده محلی آژیری پخش می نماید که نشانگر وقوع حریق می باشد و به نرم افزار مرکزی هم اطﻼع می دهد با آتش نشانی و صاحب واحد تماس ﮔرفته شده و اطﻼع رسانی ﻻزم انجام می ﮔردد. تصاویر صحنه حریق نمایش داده شده و ذخیره می ﮔردد .بر روی مونیتور اصلی نیز محل دقیق وقوع حادثه روی نقشه ساختمان نمایش داده شده و مشخص می ﮔردد در صورتیکه آن واحد مجهز به تجهیزات اطفاء حریق باشد و سیستم بر روی کنترل خودکار قرار داشته باشد و یا دستوری از اتاق کنترل دریافت نماید، اطفاء حریق به صورت خودکار انجام و آب پاشها و کپسولهای خودکار منطقه آتش به کار می افتد می پذیرد.

١-٤-٤-مدیریت دوربین های مدار بسته
در هر واحدی که احساس ﮔردد نیاز به کنترل از طریق دوربین می باشد، یک یا چند دوربین مدار بسته تحت شبکه نصب می ﮔردد که امکان چرخش و بزرگنمایی نیز می تواند داشته باشد هر صاحب واحدی می تواند درکنترل کننده محلی خود تعیین نماید که مایل هست که از اتاق کنترل، دوربینش کنترل ﮔردد یا خیر در اتاق کنترل، مدیر سیستم می تواند هر دوربینی را که مجاز به دیدنش باشد در هر زمان رویت کرده و در صورت لزوم فیلم مربوط به آن را ذخیره نماید .در صورت بروز هر واقعه مهم در ساختمان، فیلم آن واقعه به صورت خودکار ذخیره می ﮔردد .
برخی از واحد ها و یا راهروها که اهمیت و یا رفت و آمد زیادی دارند و ممکن است نیاز باشد که همیشه در حال فیلم برداری باشند را می توان به صورت تک فریم در فواصل خاص و یا به صورت تمام فریم، فیلم برداری نمود .فیلم های ذخیره شده، توسط نرم افزار خاصی قابل نمایش و انتقال می باشند .

١-٤-٥-مدیریت انرژی ساختمان
انرژی های مصرفی در ساختمان معموﻻ در قالب روشنایی، حرارتی و برودتی می باشند. برای صرفه جویی در مصرف انرژی، باید بتوان انرژی هایی که در ساعات مصرف بیش از حد مصرف می شوند را مهار نمود و نیز انرژی هایی را که در ساعات خالی از سکنه تلف می شوند را حذف کرد. عمده مصرف انرژی الکتریکی در روشنایی و فن کویل ها می باشد. در صورتیکه صاحب واحد از آن خارج شد، فن کویل خاموش شده و کلیه چراغ های روشنایی خاموش می ﮔردد. در ساعت خاصی از صبح، سیستم فن کویل شروع به کار کرده و دمای واحدها را به دمای نرمال تنظیم شده می رساند. در ساعاتی که سکنه در واحد حضور دارند، دمای واحد در بازه خاصی قرار دارد و فن کویل تا دمای واحد در درجه تنظیم شده ثابت بماند ها به صورت خودکار کنترل می شوند. کنترل فن کویل های هر واحد در اختیار کنترل کننده محلی آن واحد قرار دارد و نیز برنامه های دمایی جهت صرفه جویی انرژی را از نرم افزار مرکزی دریافت می نماید.

١-٥- مزایای هوشمند ساختمان
با وجودیکه اجرای سیستم مدیریت ساختمان سبب افزایش هزینه های ساخت ساختمان می ﮔردد، میزان صرفه جویی در هزینه های جاری ساختمان ناشی از اجرای این سیستم، می تواند در مدت کوتاهی هزینه های اولیه را جبران نماید و بعلاوه سطح باﻻتری از آسایش را برای ساکنان به همراه داشته باشد. سیستم های کنترل هوشمند دارای سطح انعطاف پذیری باﻻیی هستند که می توان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود. همچنین در هنگام بهره برداری براحتی می توان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد. همچنین سیستم های مدیریت ساختمان از قابلیت کنترل پذیری باﻻیی برخوردار بوده و با اجرای ساختار مناسب، کنترل اجزای مختلف آن از سرتاسر دنیا امکان پذیر است. با تعریف سطوح دسترسی مختلف می توان قابلیت کنترل پذیری اجزای مختلف را سطح بندی نمود تا امکان اعمال برخی تغییرات تنها برای کاربران مجاز و در صورت وارد نمودن رمز عبور تعریف شده امکان پذیر باشد.
سیستم مدیریت هوشمند ساختمان سعی دارد تا با بهره ﮔیری از فناوری های کنترلی، مدیریت منابع و رخدادهای یک ساختمان را بسته به نوع کاربری آن (مسکونی، اداری، تجاری و...) در دست بگیرد. هوشمندسازی سبب می شود تا تاثیر عواملی همچون خطای نیروی انسانی، نرخ وقایع و رخدادهای خارج از کنترل و سوانح کاهش پیدا کرده و باعث افزایش قابلیت اطمینان از عملکرد صحیح تاسیسات و تجهیزات ساختمان و بهبود امنیت عمومی ساختمان شود. قابلیت کارکرد سیستم های مختلف جانبی یا سیستم های مدرن، مانند بویلرهای چگالشی، سیستم های خورشیدی، سیستم های تولید همزمان برق و حرارت (CHP) و... که خود دارای سیستم کنترل جداﮔانه ای می باشند از طریق برقراری ارتباط سیستم مورد نظر با سیستم مدیریت مرکزی وجود داشته و قابل تعریف در سیستم است.

١-٦- بطور کلی از تفاوتهای سیم کشی سنتی و هوشمند به موارد زیر اشاره میکنیم
١-٦-١-در سیستم برق کشی سنتی امکان تغییر کنترل سرخطها وجود ندارد اﮔر کنترل یک سرخط روشنایی
در سیم کشی سنتی با استفاده از یکی از کلیدهای به کار رفته در پروژه بوده مانند یک پل و دوپل و تبدیل و ...
برای همیشه همین خواهد بود و کارفرما غیر از استفاده از این کلیدها از طرق دیگری نمی تواند کلید را کنترل نماید.
١-٦-٢-شما در سیستم برق کشی سنتی مجبور هستید به هنگام تعمیرات فیوز برق را قطع کنید و تمام سیستم های برقی و روشنایی از کار می افتد و ممکن است این کار زمان زیادی بگیرد. و این کار تعمیرات را در ساعاتی که هوا تاریک می باشد غیر ممکن می سازد .
١-٦-٣- در سیستم برق کشی سنتی شما به جز کنترل دستی شما نمی توانید مصرف انرژی را کنترل نمایید.
١-٦-٤-از مهمترین عیب های سیستم سنتی ساختمان تعداد بیشمار کلیدهای سنتی بر روی دیوار می باشد . و مشکلاتی از قبیل سیم کشی هایی با زیر ساخت دشوار و نصب کلیدها کنار یکدیگر، حجم باﻻی سیم ها در پشت کلیدها و عدم ایمنی و امکان قطع شدن کلیدها، افزایش هزینه در خرید کلیدها، ناهماهنگی با فضاسازی خانه و... را به وجود می آورد.
١-٦-٥- درسیستم سیم کشی سنتی، شما نمی توانید خود را با انواع تکنولوژی های جدید روشنایی هماهنگ کنید.


فصل دوم:
آشنایی با تجهیزات خانه هوشمند

٢-١-تجهیزات و اجزای خانه هوشمند
در این فصل با اجزای خانه هوشمند آشنایی بیشتری خواهیم داشت و به بررسی انواع ماژول ها و کاربرد آنها و ویژگیهای منحصر به فرد آنها و نحوه ی هماهنگی با خانه هوشمند و شناخت سناریو ها و ساخت آنها میپردازیم. همانطور که اشاره شد در یک خانه هوشمند بین تک تک اجزا ارتباط و هماهنگی خاصی وجود دارد و امکان کنترل از راه دور آنها نیز توسط کنترلرها و ماژولهایی که در ادامه به آنها اشاره بیشتری میکنیم میسر خواهد بود.در شکل زیر بطور مختصر در یک خانه هوشمند آنها را مشخص کرده ایم .که هرکدام از این اجزا وظیفه ای دارد که به بررسی آنها میپردازیم.شکل ٢-١ تجهیزات یک خانه هوشمند و ارتباط آنها با یکدیگر را نشان می دهد.
٢-١-١-کنترل مرکزی مدل ACTIVE
درخانه هوشمند ، دستگاه کنترلر مرکزی مغز متفکر سیستم است و تمام وظایف نظارتی و کنترلی را به عهده دارد. سیستم کنترل مرکزی هسته اصلی خانه هوشمند میباشد و تبادل اطﻼعات بین اجزای خانه ، برنامه ریزی و مدیریت کلیه سیستم های تحت کنترل خانه هوشمند را بر عهده دارد . با استفاده از این سیستم علاوه بر کنترل از طریق نرم افزار موبایل میتوان از راه دور و با استفاده از شبکه اینترنت ، مدیریت و کنترل کلیه اجزای خانه هوشمند را انجام داد . تعریف حالت های مختلف برای رنگ و شدت نور روشنایی محیط ، تعریف سناریو های مختلف از قبیل زمانبندی کارکرد اجزای خانه هوشمند و یا حالت امنیتی و غیره تنها بخشی از امکانات این سیستم میباشد.
انعطاف پذیری باﻻی سیستم خانه هوشمند ، به کاربران این امکان را می دهد تا در جایگاه یک طرح به خلق سناریو های مورد نظر پرداخته و رویداد های مورد انتظار از سیستم هوشمند را برنامه ریزی کنند.

امکانات یک کنترلر مرکزی
•    دارای مودم WiFi داخلی
•    پوشش مناسب آنتن برای داخل و بیرون ساختمان
•    امکان ﮔسترش پوشش آنتن
•    امکان ارتباط از طریق اینترنت بدون نیاز به valid IP
•    نصب بدون نیاز به انجام هرﮔونه سیم کشی
•    کنترل خانه هوشمند توسط نرم افزار موبایل
•    امکان تعریف حالت و سناریو های مختلف با استفاده از موبایل
•    مصرف پایین انرژی و سرعت باﻻ
•    عدم محدودیت در تعداد لوازم و اجزای خانه هوشمند
•    امکان انجام تنطیمات نرم افزاری
•    دارای عدم امکانات امنیتی گسترده
•    عدم محدودیت تعداد کاربران
•    نصب سریع و آسان

٢-١-٢- کنترل ناحیه ای slave
جهت کنترل تجهیزاتی که با ریموت های مادون قرمز کار می کنند مانند تلویزیون، سینمای خانگی، ماهواره، کولرهای ﮔازی ، فن کوئل، داکت اسپلیت، هود آشپزخانه و … می بایست در هر فضا یک پخش کننده فرکانس مادون قرمزIR قرار بگیرد. این دستگاهها قابلیت ارسال فرکانس مادون قرمز را بصورت ٣٦٠ درجه و به شعاع ٨ متردارند و همه تجهیزاتی را که در دامنه دید آنها باشد کنترل خواهند کرد. بدلیل عدم گذر فرکانس مادون قرمز از موانعی مانند دیوار در صورت نیاز می بایست در هر فضا یک عدد از این دستگاهها قرار بگیرد.
این دستگاهها بصورت بیسیم واز طریق پروتکل RF433 MHz با کنترلر مرکزی ارتباط داشته وکابر توسط نرم افزار می تواند ریموت کنترل هر یک از تجهیزات را شبیه سازی نماید. بطور مثال کانال تلویزیون را تغییر دهد، موسیقی مورد علاقه اش را پخش کند و یا دمای کولر گازی را تنظیم نماید.
ماژول های Slave دارای سنسور دما و رطوبت نیز می باشند، بوسیله آن ها می توان دمای محیط را اندازه ﮔیری کرد و با توجه به منطق تعریف شده در دستگاه کنترلر مرکزی هوشمند (Intelligent Master) به کنترل هوشمند دما پرداخت.
نقش دیگری که این ماژولها بازی می کنند تقویت سیگنال رادیویی در واحد می باشد و بعنوان یک RF Repeater از بوجود آمدن نقاط کور جلوگیری بعمل می آورد.
Slave نیازی به سیم برق ندارد و تنها توسط باتری تغذیه می ﮔردد از همین حیث از لحاظ جانمایی مشکلی در واحد نداریم.
 
٢-١-٣- پنل لمسی
پنلهای لمسی علاوه بر کارایی ،دارای شکل و زیبایی منحصر به فردی هستند و قابلیتهای منحصربفردی به خانه هوشمند می افزایند . امکان کنترل روشنایی از طریق موبایل و اینترنت و عملکرد خودکار و هوشمند را می توان فقط بعنوان برخی از ویژگی های آنها برشمرد .
پنل های لمسی علاوه بر کنترل مستقیم خروجی ها قابلیت برنامه ریزی انواع سناریو ها را دارند . این پنلها دارای دو کلید لمسی برای کنترل رله های روشنایی و دو کلید مجزا برای اجرای هرﮔونه سناریو میباشند .

امکانات پنل لمسی
•    دارای مودم وایفای داخلی با امکان ارتباط مستقیم با موبایل و اینترنت
•    صفحه لمسی خازنی حساس با قابلیت تعریف سناریو برای هرکلید
•    تنوع در طراحی ،هماهنگی با کوراسیون مختلف
•    نصب راحت در انواع قوطی بدون نیاز به تخریب و انجام تغییرات در سیم کشی ساختمان
•    قابلیت کنترل از راه دور و از طریق موبایل ،اینترنت و ریموت کنترل
•    نمایشگر LED جهت تشخیص در شب

٢-١-٤- کلید هوشمند کولر
کلید هوشمند کولر برای کنترل انواع کولر آبی ، دارای امکانات منحصر بفردی است که استفاده از ان علاوه بر آسایش و راحتی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز میگردد. این پنل ها دارای نمایشگر رنگی ،ساعت دقیق ،تایمر،دماسنج، رطوبت سنج و کلید های لمسی است که علاوه بر کارایی باﻻ دارای ظاهری زیبا و مدرن میباشد .
برنامه ریزی و کنترل این پنل توسط ﮔوشی همراه از راه دور (اینترنت) امکان پذیر میباشد. علاوه بر آن امکان برنامه ریزی زمانی و تعیین میزان دما برای روشن خاموش شدن خودکار کولر وجود دارد.
این کنترل هوشمند با سایز استاندارد کلید پریزهای دیواری طراحی شده تا براحتی روی دیوار نصب شود و امکان اتصال به انواع کولر های آبی را دارد.


امکانات کلید هوشمند کولر
•    دارای مودم داخلی برای ارتباط مستقیم با موبایل
•    امکان برنامه ریزی زمانی
•    امکان تعیین محدوده دمای مطلوب
•    کنترل از راه دور و اینترنت
•    دارای نمایشگر LCD
•    صفحه شیشه ای ضدخش
•    کلیدهای لمسی خازنی
•    قابل نصب در قوطی کلیدهای معمولی

٢-١-٥- پنل لمسی ٨ کلید
یکی از قابلیتهای مهم خانه هوشمند آسانه امکان تعریف حالتهای مختلف برای اجزای خانه از قبیل روشنایی ،نور و دما می باشد. به این معنی که با فشار یک کلید میتوان حالت خاصی مثل خواب ، میهمانی ، مطالعه ،خروج و غیره را اجرا نمود با استفاده از پنل لمسی ٨ کلید میتوان برای هر کلید یکی از حالت ها را تعیین کرد تا به راحتی و سرعت آن حالت را اجرا نمود .

امکانات پنل لمسی ٨ کلید
•    قابل نصب در قوطی کلید های توکار
•    صفحه لمسی خازن
•    پنل شیشه ای ضد خش
•    امکان ارتباط با موبایل و اینترنت
•        نصب سریع و آسان


٢-١-٦- پنل کنترلی
پنل کنترلی همانند پنل لمسی ٨ کلید برای اجرای حالتهای مختلف خانه هوشمند طراحی شده است . ویژگی بارز این پنل عدم محدودیت در تعداد حالتها میباشد . به این معنی که تعداد نامحدودی از حالتهای خانه هوشمند را می توان با استفاده از نمایشگر و کلید های لمسی از این پنل انتخاب و اجرا نمود.
این پنل ها با کاربدی آسان و سریع می توانند در هر نقطه از ساختمان نصب شوند و امکان کنترل کلیه لوازم خانه هوشمند را از یک نقطه به شما می دهند.
 

٢-١-٧ - ماژول کلید دو کانال
شاید تصور اینکه بتوان ساختمان را بدون تغییر دکوراسیون و سیم کشی مجدد هوشمند کرد ،کمی مشکل باشد. اما ماژول کلید این امکان را برای هوشمند سازی کلید های سنتی فراهم میکند .یکی از محاسن مهم این سیستم عدم حذف کلیدهای موجود و امکان استفاده از آنها طبق روال معمول است . این ماژولها داخل جعبه کلید و یا در هرنقطه ای در مسیر سیم کشی ساختمان نصب شده و با ارتباط با سیستم مرکزی امکان کنترل لوازم برقی را توسط نرم افزارهای موبایل و یا ریموت کنترل به ساکنین میدهد

امکانات ماژول کلید دو کانال
•    عملکرد دستی یا دریافت فرمان از راه دور
•    ابعاد کوچک با قابلیت نصب آسان در هر نقطه از ساختمان
•    ارتباط بی سیم با سیستم مرکزی خانه هوشمند
•    قابلیت ارتباط و دریافت فرمان از سایر کلیدها
•    نصب سریع و آسان بدون نیاز به تغییر سیم کشی
•    عملکرد بسیار سریع با دقت بسیار باﻻ
•    توانایی ارتباط مستقیم با تلفن همراه و تبلت با استفاده از مودم وای فای داخلی
•    امکان کنترل از راه دور و اینترنت
٢-١-٨- ماژول کلید سه کانال
تعداد خروجی های کلید هوشمند علاوه بر صرفه اقتصادی در نصب خانه هوشمند ،باعث سادگی و سهولت در اجرای آن نیز میشود. از اینرو ماژول کلید سه کاناله با قابلیت دریافت ٣ فرما مجزا و همچنین سه خروجی مجزا در کنار کلید های سنتی کاربردی میباشد. یکی از محاسن مهم این سیستم عدم حذف کلید های موجود و امکان استفاده از آنها طبق روال معمول است .این ماژولها داخل جعبه کلید و یا در هر نقطه ای در مسیر سیم کشی ساختمان نصب شده و با ارتباط با سیستم مرکزی امکان کنترل لوازم برقی را توسط نرم افزارهای موبایل و یا ریموت کنترل به ساکنین میدهد.
 
٢-١-٩- رله دوکانال
ماژول رله دوکانال با کاربردهای گسترده میتواند در کنار سایر بخشهای خانه هوشمند امکان کنترل لوازم برقی و روشنایی را بصورت شبکه ای به این سیستم اظافه کند .این ماژولها بدون نیاز به سیم کشی و یا تخریب ساختمان به راحتی در هر نقطه از ساختمان نصب شده و با توجه به برخورداری از طیف زیادی از امکانات میتوان آنها را برای کاربردهای ﮔوناﮔون برنامه ریزی کرد.

امکانات ماژول رله دو کاناله
•    عملکرد با برق شهر برای کاربردهای خانگی و صنعتی
•    توانایی ارتباط مستقیم با تلفن همراه و تبلت با استفاده از مودم وای فای داخلی
•    قابلیت کنترل انواع پریزها و لوازم برقی
•    توانایی مجتمع شدن با سیستم خانه هوشمند
•    توانایی شبکه شدن با سایر ماژول ها و کنترل از طریق اینترنت

٢-١-١٠- رله سه کانال
یکی از چالشهای اساسی برای هوشمند سازی ساختمان،عدم تمرکز سرخطهای برق مصرفی در یک نقطه است . به عنوان مثال در اغلب ساختمانها کلید ها بصورت پراکنده در نقاط مختلف ساختمان نصب شده اند و روش معمول برای هوشمند سازی اینگونه ساختمانها تغییر سیم کشی است که امری پردردسر و پرهزینه است.
برای حل این مسعله ،ماژولهای رله با ابعاد کوچک و با قابلیت نصب در نقاط مختلف ساختمان طراحی شده است . از آنجا که این ماژولها هیچ ﮔونه سیم کشی برای فرمان نیاز ندارند . به راحتی و بدون نیاز به تخریب در ساختمان میتوان آنها را نصب و راه اندازی کرد. ماژول رله سه کانال قابلیت کنترل سه سرخط مصرفی ٢٢٠ولت به جریان ١٠ آمپری برای هر خروجی را دارد . این ماژولها را میتوان در داخل یا بیرون قوطی کلید ها نصب کرد.
٢-١-١١- ماژول روشنایی
تناسب میزان نور و رنگ مناسب جلوه ای زیبا به دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی ساختمان می افزاید . خوشبختانه انواع انواع ال ای دی نواری و شاخه ای با هزینه و نور دهی مناسب در دسترس همگان است.ماژول کنترل روشنایی با طراحی خلاقانه و قابلیتهای بی نظیر کنترل انواع ال ای دی های رنگی و سفید را امکان پذیر میسازد.این ماژولها به همراه قابلیتهای نرم افزاری که بر روی ﮔوشی نصب میشوند امکانات متعددی را برای سلایق مختلف فراهم می آورند. همچنین علاوه بر حالت دستی ، بر اساس سناریوهای از پیش تعیین شده حالتهای مختلف روشنایی را متناسب با شرایط محیط فراهم میکنند.

امکانات ماژول روشنایی
•    ارتباط مستقیم با تلفن همراه و تبلت با استفاده از مودم داخلی
•    قابلیت کنترل انواع LED
•    محدوده پوشش باﻻی سیگنال وای فای
•    توانایی مجتمع شدن با سیستم های هوشمند
•    محیطی کاربر پسند و منعطف برای سهولت کار با نرم افزار
•    توانایی شبکه شدن با سایر ماژول های RGB
•    امکان کنترل از طریق اینترنت
•    امکان تعریف سناریوهای مختلف نور و رنگ

٢-١-١٢- ماژول سنسور
یکی از ویژگیهای بارز خانه هوشمند، امکان دریافت و پردازش شرایط محیطی ساختمان است . این امر بواسطه حسگرهای مختلفی که درمحیط نصب میشوند محقق میگردد. برخی حسگرهای مانند حسگر نور ،حسگر دما و رطوبت ،بیشتر برای رفاه یا صرفه جویی انرژی کاربرد دارند.برخی دیگر از حسگرها مانند حسگر حضور ،افراد حسگر دود ،آتش و گاز برای ایمنی و امنیت بیشتر ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند . در خانه هوشمند تمام تلاش صورت میگیرد تا طیف ﮔسترده ای از حسگرها ارائه شده و با بیشترین تضمین عملکرد در خدمت سیستم خانه هوشمند باشد. با اضافه شدن این حسگرها به شبکه خانه هوشند میتوان سناریو های مختلفی برای آنها تعیین کرد تا کارایی دوچندانی برای این سیستم داشته باشند.

امکانات ماژول سنسور
•    عملکرد با برق شهر برای کاربردهای خانگی و صنعتی
•    توانایی ارتباط مستقیم با تلفن همراه و تبلت با استفاده از مودم وای فای داخلی
•    محدوده پوشش باﻻی سیگنال وای فای
•    توانایی مجتمع شدن با سیستم خانه
•    توانایی مجتمع شدن با انواع سنسورها
•    توانایی شبکه شدن با سایر ماژول ها و کنترل از طریق اینترنت

٢-١-١٣- رله روشنایی با سنسور حرکتی
ایده هوشمندی سازی ساختمان در سطوح مختلف باعث شده که در کنار یک سیستم جامع هوشمند ، برای اجزای کوچکتر نیز این قابلیت را در نظر بگیریم .این ماژول علاوه بر اینکه قابلیتهای یک ماژول هوشمند رله را در خود دارد ،نقش یک حسگر حرکتی را نیز بر عهده دارد .این قابلیت کمک شایانی به افزایش کاربردهای این ماژول میکند، زیرا علاوه بر امکان کنترل لوازم برقی توسط سیستم مرکزی و یا موبایل ،میتوان سناریو های مختلفی را نیز برای لوازمی همچون روشنایی ساختمان تعریف کرد کاربرد :روشنایی محیط داخلی و خارجی ساختمان ،صرفه جویی در مصرف انرژی و سیستم های امنیتی

٢-١-١٤- سنسور تشخیص حرکت
سنسور تشخیص حرکت (حسگر حرکتی) دستگاهی است که از یک تشخیص دهنده الکترونیکی که میتواند تشخیص حرکت را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل کند تشکیل شده است. این نوع از سنسورها میتوانند حرکت را تشخیص داده و کاربر را نسبت به وجود این حرکت در محیط تحت نظر آگاه سازند.
سنسور تشخیص حرکت بی سیم RF با قابلیت فیدبک معموﻻ روبروی درب ورودی یا دیگر محیط های دلخواه کاربر نصب می ﮔردد. این حسگر حرکتی دارای باتری داخلی بوده و سیگنالهای خود را بصورت رادیویی برای سیستم ارسال می کنند. ارسال اطلاعات بصورت بی سیم بصورت دو طرفه Full Duplex بوده و بر روی پروتکل RF 315 Mhz کار می نماید و دارای باتری داخلی با طول عمر ٢ سال می باشد.
به طور کلی حسگرها به سه دسته کلی تقسیم می شوند:
•    حسگر مادون قرمز (غیر فعال)
•    حسگر فرا صوت (فعال)
•    حسگر مایکروویو

حسگر حرکتی در واقع به عنوان بخشی از سیستم اعلام خطر (دزدگیر) به کار می رود. در اماکن و ساختمان ها به منظور کنترل و حفاظت در برابر ورود افراد غیرمجاز به ساختمان و اطﻼع دادن به نگهبان از سنسور تشخیص حرکت (حسگر حرکتی) بی سیم استفاده می ﮔردد. پس از تشخیص حرکت در ساعات غیر مجاز بنا به نیاز کاربر، این حرکت با روش های مختلفی از جمله به صدا در آوردن آژیر خطر، ضبط تصویر، ارسال پیامک یا شماره گیری تلفن های از پیش داده شده به کاربر اطلاع داده می شود .

٢-١-١٥- آﻻرم فلاشر بی سیم
در هنگام بروز آﻻرم، فلاشر روشن می شود و همزمان صدای آﻻرم تعیین شده توسط کاربر پخش می ﮔردد. این دستگاه قابلیت اتصال به انواع سنسورهای ورودی مانند مگنت، PIR، گاز و... را دارا می باشد و در لحظه رخداد حادثه با روشن شدن آژیر یا فلاشر مخاطبین را مطلع می نماید. ماژول فوق قابلیت کار با کلید سناریو را نیز دارا می باشد و بعنوان زنگ درب نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. نوع صدای پخش شده و شدت آن نیز توسط کاربر قابل تعریف می باشد.
٢-١-١٦-پریز توکار
ماژول پریز توکار قابل نصب داخل قوطی پریز های معمولی ساختمان است . این ماژول بدون نیاز به هیچگونه تخریب و یا سیم کشی و به راحتی نصب شده و به شبکه خانه هوشمند متصل میشود . بکارگیری این ماژول امکان روشن و خاموش شدن خودکار و یا از راه دور را به لوازم برقی متصل به پریز را میدهد.
کاربرد :هوشمند سازی انواع لوازم برقی و روشنایی در ساختمانهای مسکونی ،اداری و صنعتی
٢-١-١٧- پرده هاى برقى
پرده های برقی موجود در بازار به سه دسته تقسیم می شوند:
•    پرده هایی که از باﻻ جمع می شوند.
•    پرده هایی که از وسط به دو سمت جمع می شوند.
•    پرده هایی که یا به سمت چپ و یا به سمت راست جمع می شوند.
در نوع اول مشتری از نظر متریال پارچه پرده یکسری محدودیت دارد. اما در نوع دوم و سوم از نظر متریال پارچه هیچ محدودیتی وجود ندارد.
از تجهیزات ﻻزم برای پرده برقی یک موتور و ریل های مخصوص این کار می باشد که انواع برندهای مختلف ایرانی و خارجی در بازار موجود می باشد. برای کنترل این نوع پرده ها می توان از ریموت کنترلر (که از یک کانال تا چندین کانال در بازار موجود است، که هر کانال برای کنترل یک موتور به کار می رود) و یا یک کلید نصب شده بر روی دیوار استفاده نمود. از طریق این کنترلرها می توان پردها را بصورت ریموت و در محدوده خاصی باز و یا بسته نمود (این محدوده بستگی به برد فرکانس ریموت کنترلر دارد).
در خانه هوشند نیز پرده ها همانند پرده های برقی می باشند. با این تفاوت که پرده ها را می توان از سه روش کنترل کرد:
•    ریموت کنترلر یا نرم افزار
•    کلید نصب شده بر روی دیوار
•    از طریق اینترنت

در روش سوم که مخصوص خانه های هوشمند است، کاربر می تواند بوسیله ﮔوشی هوشمند خود در هر جای دنیا که قرار دارد پرده های خانه خود را کنترل کند.
پرده های خانه هوشمند یک قابلیت بزرگ دیگر نیز دارند و آن سناریو پذیر بودن آنها می باشد. می توان سناریویی تعریف نمود که پرده ها در یک زمان مشخص باز و یا بسته شوند ... با طلوع خورشید بسته و با غروب خورشید باز شوند. و یا در زمان تابش شدید نور خورشید پرده ها باز شوند و یا اینکه در زمان آتش سوزی در منزل پرده ها بسرعت جمع شوند تا از سرایت و گستردگی آتش سوزی بکاهند.
تمام این امکانات فقط از طریق این ماژول و کنترلر مرکزی خانه هوشمند اتفاق می افتد. این ماژول برای کنترل انواع موتورهای برقی پرده و کرکره طراحی شده است.
این ماژول با ابعاد کوچک قابلیت نصب بر روی انواع موتورهای موجود در بازار را دارد و از طریق ارتباط با شبکه  WiFiسه فرمان باز ،بسته و توقف را دریافت و اجرا میکند.

کاربرد :کنترل انواع موتور پرده و کرکره برقی
امکانات ماژول پرده برقی
•    ارتباط خودکار با شبکه wiFi
•    ارتباط مستقیم با موبایل بدون نیاز به شبکه
•    عملکرد تحت شبکه خانه هوشمند
•    برنامه ریزی خودکار برای باز و بسته شدن
•    کنترل از راه دور و اینترنت
•    امکان نصب موتور به سمت باﻻ و یا پایین با توجه به نیاز
•    توقف در صورت برخورد با مانع
•    قابلیت اجرای ریل بصورت وسط بازشو ویا کناررو

پرده های برقی هوشمند که برق تولید میکنند

اﮔرچه نیروی خورشیدی در حوزه انرژیهای تجدیدپذیر یکی از بهترین منابع محسوب میشوند، ولی پنلهای خورشیدی قیمت بسیار زیادی دارند، نصب آنها دشوار است و اﮔر در آپارتمانی زندگی کنید که پشتبام نداشته باشد استفاده از آنها عملا غیرممکن است. با این توضیحات شرکت »سوﻻرﮔپس« پرده خورشیدی هوشمند خود را سازگار با همه پنجره ها ارایه کرده است تا همه مردم ساکن کره خاکی بتوانند از مزایای انرژی خورشیدی بهرهمند شوند.
این پرده هوشمند به صورت خودکار در طول روز انرژی خورشیدی را در خود ذخیره میکند و پس از با تبدیل آن به انرژی الکتریسیته نیروی ﻻزم برای دستگاههای الکترونیکی داخل خانه را تامین میکند.
گفتنی است که انرژی به دسته آمده از پرده هوشمند همچنین میتواند میزان مصرف برق در خانه ها را به طور میانگین تا ٧٠ درصد کاهش دهد.
پرده هوشمند به صورت خوکار در طول روز میچرخد تا بتواند حداکثر انرژی خورشیدی را دریافت کند. یک متر مربع از این پرده هوشمند زمانی که روی شیشه پنجره نصب شده باشد می تواند ١٠٠ وات انرژی الکتریسیته تولید کند. این مسئله به آن معنی خواهد بود که یک پنجره استاندارد به اندازه ٢ متر میتواند انرژی ﻻزم برای شارژ یک لپ تاپ را تامین کند. پیش بینی میشود که سازمانهای بزرگ اﮔر به این پرده هوشمند مجهز شوند میتوانند به طور کامل هم انرژی مورد نیاز خود را از خورشید بگیرند.
اپلیکیشن ویژه ﮔوشی هوشمند که برای این پرده ساخته شده است میتواند کنترل آن را برای افراد خانه آسان کند و نشان دهد در مخزنهای پرده چه میزان انرژی ذخیره شده است. شما همچنین به کمک اپلیکیشن مذکور میتوانید زمانی که به پرده نیاز ندارید به طول کامل آن را از راه دور ببندید. همچنین این ﮔزینه برای شما وجود دارد تا با فعال کردن آن به پرده امکان دهید به صورت خودکار با جهت تابش خورشید بچرخد و بیشترین میزان انرژی را دریافت کند.

پرده هوشمند فقط نیازمند آن است که در بخش بیرونی پنجرههای شیشه ای نصب شود و سپس بخش ویژه آن که در قسمت داخلی پنجره قرار میﮔیرد وظیفه تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریسیته را دارد و به راحتی نیروی به دست آمده را به دستگاههای برقی انتقال میدهد. نیروی به دست آمده همچنین میتواند در باتریهای ویژه پرده هوشمند ذخیره شود تا هر زمان که به آن نیاز دارید بتوانید از آن استفاده کنید.
همچنین با اپلیکیشن هوشمند میتواند برای بررسی میزان انرژی ذخیره شده در پرده هوشمند مورد استفاده قرار ﮔیرد.
٢-١-١٩- ماژول شیر برقی
ماژولهای شیر برقی برای بازو بسته کردن انواع شیر های برقی و یا شیر آﻻتی که به موتور برقی تجهیز شده اند به کار میرود . این ماژول از طریق ارتباط با شبکه wiFi فرمان باز و بسته شدن را دریافت و اجرا میکند. با استفاده از این نرم افزار کنترل شیر برقی میتوان حالتهای مختلفی را برنامه ریزی و اجرا کرد.
امکانات ماژول شیر برقی
•    ارتباط خودکار با شبکه wiFi
•    ارتباط مستقیم با موبایل در صورت عدم وجود شبکه
•    عملکرد تحت شبکه خانه هوشمند
•    برنامه ریزی خودکار برای باز و بسته شدن (آبیاری)
•    قطع خودکار در صورت بروز حوادث (شیر های ورودی ساختمان)
•    کنترل از راه دور و اینترنت

٢-١-٢٠- کنترل قفل برقی در خانه هوشمند توجه ویژه ای به سیستم امنیتی شده است تا در کنار آسایش ، دستاورد ایمنی را نیز به همراه

داشته باشد. با ماژول قفل برقی امکان کنترل طیف ﮔسترده ای از قفلهای موجود در بازار وجود دارد . این ماژولها بصورت مستﻘل و یا از طریق ارتباط با سیستم مرکزی خانه هوشمند فرامین باز یا بسته شدن قفلها را دریافت و بر روی بخش الکترو مکانیکی قفل اعمال میکنند.

امکانات ماژول قفل برقی
•         ارتباط خودکار با شبکه باwifi
•    ارتباط مستقیما موبایل در صورت عدم شبکه
•    کنترل از راه دور و اینترنت
•    قابل نصب بر روی انواع دربهای آپارتمانی و ضد سرقت
•    امکان نصب بر روی دربهای راست و چپ باز شو
•    امکان تعریف ٢٠ کارت هوشمند و ٨ رمز متفاوت
•    امکان دو قفله کردن درب
•    آژیر خطر در ورت دستکاری قفل
•    سیستم اخطار تعویض باتری
•    دارای رمز و کارت هوشمند
•    حالت اتوماتیک یا دستی

٢-١-٢١- درب پارکینگ
این ماژول با ابعاد کوچک قابلیت نصب بر روی قسمت کنترل درب ورودی و پارکینگ میباشد.
این ماژول میتواند به موازت مدار ریموت عمل نموده و از طریق ارتباط با شبکه wifi فرمان باز ، بسته و توقف را دریافت و اجرا نماید.
امکانات ماژول درب پارکینگ
•    ارتباط خودکار با شبکه wifi
•    ارتباط مستقیم با موبایل بدون نیاز به شبکه
•    برنامه ریزی خودکار برای باز و بسته شدن
•    کنترل از راه دور و اینترنت
•    عملکرد تحت شبکه خانه هوشمند

٢-١-٢٢- ماژول کلید با تایمر
این ماژول برای هوشمند سازی کلید های سنتی کاربرد دارد. یکی از محاسن مهم این سیستم عدک حذف کلید های موجود و امکان استفاده از آنها طبق روال معمول است . این ماژولها دارای ساعت داخلی بوده و در جعبه کلید و یا هر نقطه ای در مسیر سیم کشی ساختمان نصب شده و علاوه بر امکان کنترل توسط نرم افزار های موبایل و از راه دور ، میتواند برنامه زمانبندی روشن و خاموش شدن را اجرا کند.
کاربرد : کنترل از ره دور لوازم برقی و روشنایی و برنامه ریزی خودکار برای صرفه جویی مصرف برق

امکانات ماژول کلید با تایمر
•    عملکرد دستی یا دریافت فرمان از طریق شبکه
•    ابعاد کوچک با قابلیت نصب آسان در هرنقطه ساختمان
•    ارتباط بی سیم با سیستم مرکزی خانه هوشمند
•    دارای ساعت دقیق داخلی
•    امکان برنامه ریزی زمانی بر اساس روز های هفته ،ساعت ، دقیقه و ثانیه
•    نصب سریع و آسان بدون نیاز به تغییر سیم کشی
•    عملکرد بسیار سریع با دقت بسیار باﻻ
•    توانایی ارتباط مستقیم با تلفن همراه و تبلت با استفاده از مودم وای فای داخلی
•    امکان کنترل از راه دور و اینترنت
•    توانایی مجتمع شدن با سیستم خانه هوشمند
٢-١-٢٣- روشنایی RGB با تایمر
اﮔر نورپردازی داخل و بیرون ساختمان با استفاده از ال ای دی های رنگی مورد نظرتان باشد کنترلر RGB با طراحی خلاقانه و قابلیت های بی نظیر برای کنترل انواع ال ای دی های رنگی و سفید انتخابی مناسب است . این کنترلر به همراه قابلیتهای نرم افزاری که بر روی ﮔوشی نصب میشوند امکانات متعددی را برای سلایق مختلف فراهم می آورد . همچنین علاوه بر حالت دستی ، بر اساس سناریو های از پیش تعیین شده حالتهای مختلف روشنایی را متناسب با شرایط محیط فراهم میکنند . این ماژول دارای ساعت دقیق داخلی برای برنامه زمان بندی روشن و خاموش شدن روشنایی می باشد .
کاربرد : دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان و نور پردازی

امکانات ماژول روشنایی RGB با تایمر
•    ارتباط مستقیم با تلفن همراه و تبلت با استفاده از مودم داخلی
•    قابلیت کنترل انواع LED های موجود در بازار
•    محدوده پوشش باﻻی سیگنال وای فای
•    توانایی مجتمع شدن با سیستم خانه هوشمند
•    محیطی کاربر پسند و منعطف برای سهولت کار با نرم افزار
•    توانایی شبکه شدن با سایر ماژولهای RGB
•    امکان کنترل از طریق اینترنت
•    امکان تعریف سناریو های مختلف نور و رنگ
•    دارای ساعت دقیق داخلی

2-١-٢٤- آبیاری هوشمند
یکی از دغدغه های مهم در آبیاری فضای سبز استفاده بهینه از منابع آبی و آبیاری به موقع فضای سبز داخل و بیرون ساختمان است . با آمدن خانه هوشمند امکان آبیاری خودکار و برنامه ریزی شده گیاهای ساختمان فراهم آمده است. کنترلر آبیاری با تنظیم میزان آبیاری قطره ای در زمانبندی های تعیین شده نگرانی ها را در مورد رسیدگی به گیاهان از میان برداشته و از هدر رفتن آب به علت آبیاری بیش از حد و بی موقع جلوﮔیری میکند.
این کنترلر دارای ساعت دقیق و مودم وای فای داخلی است تا علاوه بر امکان برنامه ریزی بتوان از راه دور و اینترنت نیز آبیاری را اجرا نمود.

امکانات ماژول کنترل آبیاری
•    ارتباط مستقیم با تلفن همراه و تبلت با استفاده از مودم داخلی
•    قابلیت کنترل انواع شیرهای برقی و سلونوئید
•    محدوده پوشش باﻻی سیگنال وای فای
•    دارای ساعت دقیق داخلی
•    امکان کنترل از طریق اینترنت
•    امکان استفاده برای آبیاری خودکار و دستی

٢-١-٢٥- پریز محافظ هوشمند
با پریز های هوشمند علاوه بر امکان کنترل از راه دور لوازم برقی و زمانبندی قطع و وصل آن، وضعیت نوسانات ولتاژ و همچنین مصرف انرژی هریک از لوازم قابل محاسبه بوده و در صورت بروز مشکل، قطع جریان برق بصورت خودکار انجام می پذیرد.
کاربرد :محافظت و کنترل از راه دور لوازم برقی
امکانات پریز محافظ هوشمند
•    کنترل هوشمند و از راه دور بوسیله نرم افزار موبایل و اینترنت
•    سادگی و سهولت در نصب و استفاده
•    خروجی برق برای انواع مصارف
•    دارای خورجی شارژ موبایل
•    امکان برنامه ریزی زمانی برای روشن یا خاموش شدن خروجی ها بصورت مجزا
•    صرفه جویی در مصرف برق
•    محافطت در مقابل نوسانات و قطع و وصل برق
•    امکان کنترل از طریق سیستم خانه هوشمند

٢-١-٢٦- ماژول رله با تایمر
تایمر هوشمند با امکانات مودم وای فای داخلی وسیله ای مناسب برای کنترل خودکار و یا از راه دور لوازم برقی است . این ماژول به برق شهر متصل شده و میتواند همزمان دوخروجی مجزا تا ١٠ آمپر را تأمین نماید . همچنین دارای یک ساعت دقیق داخلی است و میتواند برنامه زمانبندی برای روشن یا خاموش شدن را بر اساس روز های هفته، ساعت، دقیقه و ثانیه تنطیم نماید.
کاربرد : کنترل و زمانبندی روشن و خاموش شدن لوازم برقی و روشنایی

امکانات ماژول رله با تایمر
•    عملکرد با برق شهر برای کاربرد های خانگی و صنعتی
•    توانایی ارتباط مستقیم با تلفن همراه و تبلت
•    دارای دو خروجی مجزا هریک با جریان ١٠ آمپر دارای ساعت و تقویم داخلی قابل تنظیم توسط نرم افزار
•    قابلیت کنترل انواع پریزها و لوازم برقی
•    محدوده پوشش باﻻی سیگنال وای فای
•    توانایی مجتمع شدن با سیستم خانه هوشمند

٢-١-٢٣- ترانسیور (GW-RF) RF
این ماژول به منظور امکان استفاده از سایر محصوﻻت بی سیم از قبیل سنسور ها و کنترل های رادیویی در خانه هوشمند طراحی شده است . ماژول ترانسیور RF به عنوان واسطی بین خانه هوشمند و سایر محصوﻻت رادیویی عمل میکند. کلیه سنسور ها و لوازمی که در فرکانسهای رادیویی متداول عمل میکنند توسط ایم ماژول شناسایی شده و ارتباط آنها با خانه هوشمند توسط این ماژول برقرار میشود.

٢-١-٢٤- بلاستر (GW-IR)
یکی از نیازهای مهم در خانه هوشمند ، امکان کنترل لوازم برقی دارای کنترل IR از قبیل لوازم صوتی و کولر گازی و غیره است.
ماژول بلاستر IR جایگزین ریموت کنترلر معمولی شده و از طریق ارتباط با خانه هوشمند فرامین و سناریو های مختلفی را ه لوازم ارسال میکند.
٢-١-٢٥- کنترل هوشمند سیستم های صوتی و تصویری

یکی دیگر از توانایی های خانه هوشمند، توانایی کنترل سیستم های صوتی و تصویری و یا تجهیزات تکمیل کننده این سیستم ها می باشد. می توان با استفاده از سیستم صوتی هوشمند، موسیقی های مختلفی را در نقاط مختلف ساختمان پخش کرد و یا با کمک سیستم صوتی بسیار پیشرفته آن از باﻻترین سطح کیفی صدا و نور بهره برد. شما ممکن است چند تلویزیون در خانه داشته باشید و برای هر کدام یک سیستم صوتی و تصویری مجزا تهیه کرده باشید. خانه هوشمند توانایی انتقال صدا و تصویر دستﮕاه های صوتی و تصویری، از یک نقطه به نقطه دیگر، بدون نیاز به سیم کشی اضافی را به شما می دهد. بدین ترتیب، با در اختیار داشتن پنل لمسی و یا به کمک ریموت کنترل سیستم هوشمند، تمامی دستگاه های صوتی و تصویری مانند تلویزیون، ویدئو، رسیور ماهواره و … به صورت کامل و از هرنقطه از ساختمان تحت کنترل قرار دهید. در سیستم هوشمند، موسیقی در تمام قسمت ها و مناطق مختلف ساختمان قابل شنیدن است. در واقع اینگونه به نظر می رسد که هر کدام از قسمت های خانه، نظیر پذیرایی، اتاق خواب، ﻻبی، آشپزخانه و … دارای یک سیستم پخش موسیقی مجزا و مربوط به خود هستند. حال آنکه این پردازنده مرکزی سیستم هوشمند است که موسیقی را به صورت مستقل و با توجه به سلیقه کاربر پخش می نماید.

برخی از امکانات و قابلیت های سیستم صوتی خانه هوشمند عبارتند از:

•    استفاده از آمپلی فایر و مدارات دیجیتال جهت تولید صدایی با کیفیت  Hi.Fiو حذف نویز ها و سایر اختلافات مربوطه
•    امکان پخش موسیقی به سیستم خانه هوشمند
•    امکان انتقال آرشیو موسیقی به سیستم خانه هوشمند
•    امکان کنترل سیستم از طریق مانیتور لمسی، ریموت کنترل، موبایل، تبلت و…
•    امکان انتخاب و پخش موسیقی جهت هر بخش از ساختمان به صورت مجزا و مستقل
•    استفاده از باند های ضد آب جهت فضاهایی چون استخر، حمام و… در واقع سیستم هوشمند علاوه بر اینکه کمک خواهد کرد تا به راحتی برای قسمت های مختلف خانه موسیقی
متناسب با آن قسمت را انتخاب کنید، می تواند امکان پخش و یا عدم پخش صدا (اعم از صدای ضبط، تلویزیون، سینمای خانگی و (… در تمام یا برخی از قسمت های خانه را فراهم نماید.

٢-١-٢٦- سیستم کنترل آسانسور
امروزه استفاده از آسانسورهای کارتی در بسیاری از پروژه های لوکس مورد توجه قرار ﮔرفته است. سیستم کنترل آسانسور به نحوی طراحی شده تا به سادگی و بدون نیاز به تعویض پنل آسانسور قابل نصب باشد. این سیستم باعث افزایش ایمنی مجموعه و همچنین کاهش استهلاک آسانسورها خواهد شد. با نصب این دستگاه، به وسیله وارد کردن کارت هوشمند خود درون دستگاه، درب آسانسور باز شده و شما وارد آن می شوید و بدون اینکه کلیدی را بزنید، آسانسور شما را به صورت خودکار به طبﻘه مربوط به خودتان خواهد برد. این شرایط علاوه بر اینکه به لحاظ امنیتی امکان ورود به طبقات دیگر را از دسترس خارج می کند، کاهش استهلاک آسانسور را نیز بر اثر عدم استفاده بی مورد از آن به همراه خواهد داشت. همچنین در صورتی که برایتان مهمان بیاید، درب کوچه را باز می کنید و برروی پنل لمسی، کلید آسانسور را می زنید. برای مدت تعیین شده مثلا ٣ دقیقه، سیستم کلیدهای آسانسور فعال می شوند و مهمان شما بدون داشتن کارت از آسانسور استفاده می کند و مجدداً کلید های آسانسور قفل می شوند. برای زمان ترک منزل نیز سیستم هوشمند کار را برایتان ساده می کند. وقتی کلید خروج از منزل را برروی مانیتور لمسی فشار می دهید، ضمن اینکه سیستم به صورت اتوماتیک
وضعیت خانه را تغییر می دهد، یعنی چراغ ها را خاموش می کند، پرده ها را می بندد، دزدگیر را روشن می کند، شیرﮔاز را قطع می کند، کولر را خاموش می کند و … آسانسور را نیز به طبقه شما فرا می خواند. وقتی از درب خانه بیرون می روید، آسانسور در همین طبقه منتظر شما است.
نکته قابل توجه اینکه، با خروج شما از منزل آسانسور به طبقه شما نخواهد رفت! و سایر افراد اجازه حضور در طبقه شما را نخواهند داشت، لذا تردد به واحد شما کنترل شده و از احتمال سرقت کاسته می شود.
پس از بازﮔشت به منزل و قرار دادن سیستم در حالت عادی، دوباره شرایط به حالت عادی بر می ﮔردد.
٢-١-٢٧-کنترل روشنایی با استفاده از ﻻمپ های هوشمند
با مقایسه میزان مصرف انرژی الکتریکی ساختمان ها در ایران و سـایر کشورهای جهان به روشنی می توان پی برد که میزان تلفات این انرژی در ایران از نرخ باﻻئی برخوردار است. حدود ٢٦ درصد از انرژی مصرفی بخش مسکونی در سیستم های روشنائی تلف میگردد. بخش زیادی از هزینه های برق شما ناشی از چراغ هایی است که ناخواسته روشن هستند.برای بهینه سازی مصرف انرژی روشنایی در ساختمان علاوه بر راه کارهائی همچون طراحی اصولی روشنایی و استفاده از منابع مناسب و کم مصرف روشنایی، هوشمند سازی نیز نقش بسزائی را در این زمینه ایفا می کند. با استفاده از راه کارهای نوین هوشمندسازی، اصلاح منابع نور و طراحی روشنایی می توان تا %٧٠ مصرف انرژی رادربخش روشنایی کاهش داد. هوشمندسازی تجـهیزات علاوه براین که باعث کاهش چشم گیر مصرف انرژی می شود، درتشخیص تجهیزات پرمصرف نیز کمک شایانی به ما خواهد کرد. سیستم های هوشمند ساختمان بسته به نوع کاربری، استراتژی های مختلفی را برای مدیریت روشنایی یک ساختمان ارائه می کنند که مدیریت بر مبنای حضور افراد، مدیریت بر مبنای زمان، دیم کردن، استفاده از نور طبیعی، اندازه گیری میزان مصرف و پیک سایی، از عمده ترین آنها می باشد.
قابلیت دوم این سیستم، کنترل هوشمند روشنائی ، نورپردازی صحیح، بکارگیری منابع مناسب روشنایی در زمان معین، انتخاب رنگ نور ، تعیین شدت نوربسته به شرایط محیط که در زیبایی محیط، سلامت روان افراد و بهبود کارایی و بینایی دیدگان بسیار تاثیرگذرا است، می باشد.
در بسیاری از اوقات شما احساس می کنید که به تمام توان منبع نوری موجود در محل نیاز ندارید ، در چنین شرایطی سیستم به شما امکان کاهش میزان نور (Dim) و در نتیجه کاهش توان مصرفی توسط منابع نوری را خواهد داد که این نیز از اتلاف انرژی به طرز چشم گیری جلوگیری خواهد نمود.
شما می توانید در هر لحظه وضعیت روشنایی های ساختمان را بر روی پنل لمسی و یا ﮔوشی خود مشاهده نمایید و از روشن یا خاموش بودن چراغها در هر یک از نقاط مطلع شده و روشنایی ها را به صورت جداگانه روشن و خاموش و کم نور و یا پر نور نمایید.

ﻻمپ های هوشمند
این ﻻمپ ها به طور جداگانه از سیستم های دیگر طراحی شده اند و می توان آنها را به سادگی از طریق اپلیکیشن های نصب شده بر روی موبایل یا تبلت کنترل کرد. ﻻمپ های هوشمند با قیمت های مناسب و قابلیت های بسیار زیادی مانند تولید رنگ های مختلفRGB ، امکان سازگاری با سایر دستﮕاه های ساده هوشمند خانه مانند دستیار صوتی و … به فروش می رسند. یکی از ویژگی این ﻻمپ ها که در همگی انها مشترک است استفاده از تکنولوژی LED برای نور دهی باﻻ در کنار مصرف انرژی بسیار پایین است که استفاده از این ﻻمپ ها را با عمر طوﻻنی که دارند بسیار مقرون به صرفه می کند.

علاوه بر موارد ذکر شده از قابلیت های دیگر این ﻻمپ ها به موارد زیر اشاره میشود :
•    قابلیت کار با دستگاه فرمان صوتی
•    قابلیت هماهنگی با ابزارهای محبوب خانه هوشمند
•    تولید بیش از ١٠٠٠ رنگ
•    امکان هماهنگی از طریق بلوتوث با موسیقی پخش شده از ﮔوشی موبایل
•    میتوان رنگ نور یا شدت روشنایی را تغییر داد
•    امکان تعریف حالت و سناریو های مختلف با استفاده از موبایل
•    امکان انجام تنطیمات نرم افزاری
•    تنظیم شدت روشنائی هر اتاق بر اساس میزان تعیین شده
•    انجام سناریو های مختلف خواب، شبانه، سورپرایز، میهمان، صرف غذا، مسافرت، ترک منزل، نمایش فیلم، مطالعه و…
•    نورپردازی های هوشمند و تغییر نور نمای ساختمان بر اساس مناسبت های مختلف مانند ایام جشن و سوﮔواری

٢-١-٢٨- شیشه های هوشمند
تولید شیشه های هوشمند بر پایه چهار تکنولوژی، کریستال، مایع، الکتروکرومیک، ذرات معلق و مواد ترموکرومیک استوار است .خانه هوشمند که به این شیشه ها مجهز است با توجه به شدت تابش نور خورشید تیرو و روشن میشوند. فناوری شیشه هوشمند می تواند در روز های ﮔرم تابستان که نور آفتاب به داخل ساختمان وارد میشود و نیازبه استفاده های خنک کننده و تهویه کننده هوا را افزایش میدهد به صورت هوشمند تاریک شودو از انعکاس نور جلوگیری کندو در عوض در فصول سرد سال دوباره به حالت اول باز ﮔردد و شفاف شود.
 این فناوری تاثیر خیره کننده ای بر مدیریت مصرف سوخت های فسیلی در ساختمان دارد. قابلیت های این شیشه ها از جمله با لحاظ کردن توامان خواص بخشی ، انعکاسی ،جذبی و شفافیت جهت دستیابی به شرایط ایده آل و پاسخ ﮔویی به خواسته های مختلفی همچون کنترل نور روز و درجه حرارت مناسب ،امکان پذیر کرده است.
شیشه های هوشمند علاوه بر تامین روشنایی روز دارای کیفیات دیگری همچون کنترل خورشیدی ، آسایش و راحتی از لحاظ دما( محافظت از ﮔرمای تابستان و سرمای زمستان) با مشخصه هایی همچون قابلیت بازیافت ، دوام پذیری ، عدم نیاز به پاکیزه نمایی ، محافظت از رنگ پریدگی تدریجی اشیای داخل منازل در مقابل نور خورشید و ... هستند. همچنین ﻻزم به ذکر است شیشه های هوشمند عمل فیلترینگ اشعات مضر خورشید را به خوبی انجام میدهند آنتی یووی میباشند و همچنین قابلیت نگه داری تصویر بر روی خود را دارند و همانند یک پرده تصویر عمل مینمایند و میتوان از ترکیب ان با ویدیو پرژکتور استفاده نمود .

استفاده از الکتروکروماتیک
حالت کدر و شفاف برای شیشه های الکتروکروماتیک که با زدن یک کلید تغییر میکند . به این معنا که با فشار دادن یک کلید شیشه از حالت شفاف خارج شده و با فشار دیگر به وضعیت قبلی باز می ﮔردد. الکتروکروماتیک ها موادی هستند که رنگ آنها در اثر جریان الکتریکی تغییر می کنند. جریان الکتریسیته با ایجاد واکنش شیمیایی خصوصیات مواد را تغییر می دهد و سبب می شود تا آنها نور را جذب یا منعکس کنند، نور خورشید به شیشه ها میتابد اما با برقراری جریان الکتریکی یون ها از ﻻیه ذخیره یونی به سمت ﻻیه هدایت یونی حرکت کرده و به ﻻیه الکترو مکانیکی بر میگردند و شیشه را شفاف مینمایند. با قطع الکتریسیته فرایند برعکس عمل کرده شیشه مجددا تیره می شود .از ویژگی های مواد الکتروکروماتیکی قابلیت تنظیم آنهاست بطوریکه میتوان شدت کدری آنها را با تغییر مقدار جریان تنظیم کرد و در خانه هوشمن با تعریف سناریو دلخواه حالت شیشه را به مورد دلخواه تغییر داد.

ویژگی دیگر این شیشه ها ازجمله خود تمیزشونده و خود تمیز شونده آب دوست ( با استفاده از تکنولوژی ماده ی فوتوکاتالیست بهره میگیرند)

٢-١-٢٩-آینه هوشمند
آینه هوشمند خانه هوشمند وسیله ای است برای کنترل تجهیزات هوشمندی که توسط خانه ارائه میشود. با استفاده از این آینه هوشمند که در اشکال و سایزهای مختلف برای هر نوع سلیقه و دیزاین داخل منزل ارائه می شود ، شما میتوانید کلیه تجهیزات هوشمند خانه هوشمند را که در ساختمان خود بکار رفته از قبیل ( روشنایی ها ، پریز ها، سیستم های سرمایشی و ﮔرمایشی ، سیستم امنیتی ،دوربین های مدار بسته ، شیربرقی ، سیستم ﮔرمایشی از کف و...)را از هر جایی که این آینه نصب میشود را کنترل کنید و فرمان دهید.

•    مشاهده اخبار،هواشناسی ، ترافیک
•    لیست برنامه ی روزانه خود را ببینید.
•    جلسات مهم کاری را روزانه چک کنید .ارتباط صوتی تصویری داشته باشید.
•    امکان پخش ویدئو و فیلم بر روی آینه هوشمند
•    امکان نصب شبکه های اجتماعی و تماس صوتی و تصویری از اینترنت
•    امکان پرو مجازی لباس و جواهرات
•    ﮔرفتن عکس سلفی

مشخصات فنی آینه هوشمند
•    امکان نصب کلیه برنامه های اندرویدی
•    دارای لمس ١٠ نقطه
•    دارای دوربین
•    دارای درگاه USB
•    مجهز به گیرنده WIFI،Bluetooth
•    دارای اسپیکر با توان ٢,٢ وات
•    تنوع شکل مسطیل یا دایره
•    ضد آب و استاندارد در برابر رطوبت
•    قابل نصب در دمای منفی ٢٠ درجه الی مثبت ٦ درجه
•    امکان تغییر زبان دستگاه


٢-١-٣٠-میز هوشمند
میز هوشمند با امکان تنظیم خودکار ارتفاع و هماهنگی با وسایل هوشمند خانه تعداد زیادی میز وجود دارد که وعده داده شده هنگام نشستن پشت آنها و خیره شدن به رایانه وضعیت ما را بهبود بخشیده و به کاهش درد ﮔردن که بسیاری مردم از آن رنج می برند کمک میکند. اما میز Gaze نخستین میز هوشمندی است که واقعاً چنین ویژگیهایی را دارد.
میز میتواند با فشار یک دکمه بین حالت ایستاده و نشسته تغییر وضعیت دهد. این میز دارای ویژگی کنترل ارتفاع دوگانه است که به شما اجازه تنظیم ارتفاع نمایشگر مستقل از میز را میدهد. می تواند به طور خودکار تنظیمات مورد نظر را با توجه به حسگرها و وضعیت شما تنظیم کند، همچنین می تواند از طریق یک برنامه به شما هشدار دهد که به مدت طوﻻنی نشسته اید و یا حتی به طور خودکار به حالت ایستاده باﻻ رود.
این میز از قابلیت بلوتوث LE و IFTTT نیز پشتیبانی میکند که این امکان را فراهم می آورد تا با سایر وسایل هوشمند خانه هماهنگ شود، به عنوان مثال، هنگامی که پشت میز می نشینید چراغ رومیزی و پنکه روشن میشوندو با انواع سناریو ها نیز هماهنگ میشود.
٢-١-٣١- پتوهای هوشمند
این پتو که Smartduvet Breeze نام ﮔرفته را می توان به وسیله اپلیکیشن تلفن هوشمند کنترل کرد. پتوی هوشمند در هر طرف خود دارای جیب های هوا است که براساس درجات مختلف ﮔرم و سرد می شوند، به این ترتیب طبق در خواست کاربر می توان یک طرف آن را گرمتر و طرف دیگر را خنک تر کرد.
 
همچنین می توان آن را طوری تنظیم کرد تا در زمان مشخصی از روز خود را مرتب کند.
 
با استفاده از موبایل میتوان برای هرکس بر اساس دمای مطبوعش ﮔرما را تنظیم کرد و رنج دما را بر دمای دلخواه تنظیم نمود و در زمان مختلف کم و زیاد کنیم.

چون پتوی هوشمند ﮔرما یا سرمای مورد نیاز برای کاربرانش را حین خواب فراهم می کند به این ترتیب از هزینه های انرژی مربوط به تهویه اتاق می کاهد.

٢-١-٣٢-جا کفشی الکترونیکی هوشمند
مشخصات برد کنترل و نمایشگر جاکفشی الکترونیکی هوشمند
•    سیستم کنترل هوشمند با نشانگر LCD
•    دارا بودن دستگاه مولد گاز ازن با خاصیت پاک سازی ذرات معلق و از بین بردن بوی نا مطبوع
•    دارای هیتر برای خشک کردن کفشهای خیس و ﮔرفتن رطوبت اضافی و ﮔرم کردن کفش ها
•    دارای فن قوی برای به جریان انداختن هوای ﮔرم در داخل جاکفش
•    صرفه جویی در مصرف انرژی با استفاده از هیتر PTC
•    سنسور مادون قرمز برای راه اندازی کفش پاک کن اتوماتیک

٢-١-٣٢- کنتورهای خانه هوشمند
یک کنتور هوشمند معمولی اطﻼعات مفیدی را در مورد میزان مصرف روزانه، ساعتی، یا حتی دقیقه ای انرژی را در اختیار شرکتهای تامین کننده انرژی قرار میدهد. این اطﻼعات به دست اندرکاران سیستم تولید و توزیع برق کمک میکند تا میزان تقاضا را مدیریت و تامین کرده یا در مواقع لزوم طرحهای تشویقی برای مصرف کمتر اعمال کند.
علاوه بر این کنتور های هوشمند میتوانند حضور یا عدم حضور شما در خانه را تشخیص دهند. این اطلاعات برای شرکتهای تامین کننده و خدمات دهنده انرژی نیز مفید هستند. آنها میتوانند تنها در زمانهایی که شما در خانه هستید و آمادگی آن را دارید کارهای تعمیر و نگهداری ﻻزم را انجام دهند.

٢-٢- نرم افزار های هوشمند سازی
کنترل از راه دور ساختمان و مکان های اداری توسط تلفن همراه و کامپیوتر از هر نقطه دنیا جهت کنترل تجهیزات متصل به سیستم هوشمند ساختمان ، نرم افزار های متنوعی جهت استفاده بر روی موبایل وکامپیوتر طراحی و قابل ارائه می باشد که این نرم افزارها امکان ارتباط کاربر را با سیستم هوشمند برقرار کرده و باعث ایجاد امنیت و آسایش و راحتی در ساختمان می ﮔردد و در واقع مدیریت تجهیزات برقی ساختمان را در دستان ساکنین خانه هوشمند قرار میدهد.
با چند نمونه از این نرم افزار ها را در ادامه آشنا میشویم .
٢-٢-١-نرم افزار Throne
این نرم افزار قابلیت کنترل و مانیتورینگ اجزای سیستم هوشمند ساختمان را با پلت فرم سه بعدی دارد.

قابلیت های این نرم افزار:
ﮔرافیک قابل طراحی توسط کاربر،این ﮔرافیک همان نقشه ی ساختمان می باشد که به صورت سه بعدی طرحی می شود.
کنترل خطوط روشنایی و سیستم AC ، نمایش وضعیت دمای هر فضا و وضعیت سیستم تهویه به صورت سه بعدی میانگین گیری از تمامی سنسورهای دمای نصب شده در هر فضا قابلیت نمایش Heat Map، دمای نقاط مختلف را با استفاده از رنج مختلف قرمز ، ﮔرم به آبی ،سرد نمایش می دهد.
نمایش آﻻرم ها شامل : حرکت گاز ، آتش و یا هر مورد دیگری که سنسور مربوطه در ساختمان نصب باشد به صورت  pop upدر نرم افزار نمایش داده می شود.
مانیتورینگ دوربین ها با انتخاب دوربین در هر فضا
٢-٢-٢- نرم افزار iRidium
این نرم افزار با ﮔرافیک باﻻ و طراحی کلیه منوها و تصاویر به خواست مشتری و با قابلیت نصب بر روی کلیه موبایل های هوشمند با سیستم اندروید و i.o.s یکی از برجسته ترین نرم افزارها در سیستم ساختمان هوشمند می باشد.
امکانات نرم افزار خانه هوشمند : iridium
•    قابلیت طراحی قالب و ظاهر نرم افزار بر طبق خواست مشتری
•    قابل تقسیم بندی فضاهای مختلف ساختمان و منزل کنترل انواع سناریو های ساختمان هوشمند
•    تعریف سناریو توسط خود کاربر
•    دارای زبان فارسی
•    مشاهده دوربین مدار بسته ساختمان و تقسیم بندی دوربین های هر فضا
•    کنترل روشنایی

٢-٢-٣- نرم افزار i-life
این نرم افزار با قابلیت نصب بر روی کلیه موبایل های عامل اندروید و i.o.s جهت کنترل ساختمان هوشمند می باشد.
امکانات نرم افزار خانه هوشمندi-life
•    قابل تقسیم بندی فضاهای مختلف ساختمان و منزل
•    کنترل انواع سناریو های ساختمان هوشمند
•    تعریف سناریو توسط خود کاربر
•    مشاهده دوربین مدار بسته ساختمان و تقسیم بندی دوربین هر فضا
•    کنترل روشنایی
•    کنترل سیستم ﮔرمایش و سرمایش
•    کنترل پرده برقی
•    کنترل سیستم صوتی و تصویری و تلویزیون
•    کنترل سیستم امنیتی هوشمند
•    کنترل آبیاری هوشمند و فواره
•    کنترل تجهیزات متصل به ساختمان هوشمند

کلیه فرامین این نرم افزار در داخل ساختمان به صورت بیسیم و از راه دور از طریق اینترنت میباشد.

٢-٣-سناریو در خانه هوشمند
از مهمترین امکانات خانه هوشمند می توان به تعریف سناریو اشاره نمود.بدین صورت که کاربر می تواند بنابر نیازهای متفاوت خود مجموعه ای از اتفاقات را بصورت یکجا در سیستم تعریف نموده و تنها با لمس یک کلید و یا ارسال یک پیامک بتواند این کارها را از سراسر دنیا اجرا نماید. از شاخص ترین سناریوها که می شود در یک ساختمان هوشمند تعریف کرد می توان به سناریوی های خواب، بیداری، تماشای تلویزیون، مهمانی، جشن، صرف شام، ترک خانه، سفر، حضور، ورزش، مطالعه و … اشاره نمود.
٢-٣-١-سناریوهای اتاق نشیمن
•    امکان تعریف سناریو های متفاوت (روز و شب) در خصوص کنترل پرده ها
•    امکان کنترل و تعریف سناریوهای متفاوت در خصوص کنترل شدت روشنایی مورد نیاز
•    ایجاد دمای مطلوب
•    امکان کنترل و ﮔزارش گیری سایر فضاها (روشنایی و دما و پرده ها و(… از همان فضا

بطور مثال سناریوی سینما: پرده ها بسته، چراغ های سقفی خاموش، روشنایی دکوراتیو با ٣٠٪ دیم، آباژورها خاموش و سیستم صوتی خاموش ﮔردد.

٢-٣-٢- سناریوهای سالن پذیرایی
•    امکان تعریف سناریوهای متفاوت (روز و شب) در خصوص کنترل پرده ها
•    امکان کنترل و تعریف سناریوهای متفاوت در خصوص کنترل شدت روشنایی موردنیاز
•    ایجاد دمای مطلوب با کاربری های متفاوت ( با توجه به تعداد افراد حاضر و دمای دلخواه مهمانان )
•    امکان کنترل و ﮔزارش گیری سایر فضاها (روشنایی و دما و پرده ها و(…

بطورمثال سناریوی مهمان: چراغ های تابلو های نقاشی روشن، روشنایی دکوراتیو با ٧٥٪ دیم و آباژورهای روشن، چراغ های بوفه تزئینی روشن و سیستم صوتی با صدای ملایم راه اندازی ﮔردد پیام خوش آمدﮔویی پخش ﮔرددو یک اسپری خوش بو کننده فضای محوطه را خوشبو سازد نور و دمای اتاق در میزان مشخص تنظیم شوند .
٢-٣-٣-سناریوهای ناهارخوری
•    امکان تعریف سناریو های متفاوت (روز و شب) در خصوص کنترل پرده ها
•    امکان کنترل و تعریف سناریوهای متفاوت در خصوص کنترل شدت روشنایی موردنیاز
•    ایجاد دمای مطلوب با کاربری های متفاوت ( با توجه به نوع غذای در حال سرو و دمای مناسب بنا به تعداد حاضرین و فصل سال )

بطور مثال سناریوی شام: روشنایی سقفی خاموش و روشنایی دکوراتیو با ٣٥٪ دیم و نور مخفی روشن و سیستم صوتی با صدای ملایم راه اندازی ﮔردد.
٢-٣-٤-سناریوهای آشپزخانه
•    امکان تعریف سناریو های متفاوت (روز و شب) در خصوص کنترل پرده ها
•    امکان کنترل و تعریف سناریوهای متفاوت در خصوص کنترل شدت روشنایی موردنیاز

بطور مثال مد طبخ غذا: روشنایی سقفی روشن، روشنایی بوفه خاموش، چراغ باﻻی اجاق روشن، هود روشن و درجه حرارت به حداقل مطلوب
ایجاد دمای مطلوب و راه اندازی فن های تخلیه هوا بسته به نوع کاربری ( هنگام طبخ غذا، صرف صبحانه، شستشوی ظروف و یا نظافت )

٢-٣-٥-سناریوهای اتاق خواب اصلی
•    امکان تعریف سناریو های متفاوت (روز و شب) در خصوص کنترل پرده ها
•    امکان کنترل و تعریف سناریوهای متفاوت در خصوص کنترل شدت روشنایی موردنیاز
•    امکان تلفیق کنترل روشنایی، کنترل پرده ها و سیستم صوت و کنترل های ﻻزم در فضای حمام
•    ایجاد دمای مطلوب با کاربری های متفاوت ( خواب، بعد از حمام، آرایش، استراحت و( …
•    امکان کنترل و ﮔزارش گیری سایر فضاها ( روشنایی، دما، پرده ها و پنجره ها ) از همان محل
•    فعال یا غیر فعال نمودن سیستم امنیتی

بطور مثال سناریوی صبح بخیر: راه اندازی سیستم صوتی با صدای ملایم، ایجاد نور ملایم با تنظیم پرده ها و استفاده از نور طبیعی موجود در محیط، ﮔزارش ساعت، دما و وضعیت آب و هوای محیط خارج، ایجاد دمای مطلوب در فضای حمام، آماده سازی و راه اندازی دوش و سونای ایستاده، راه اندازی قهوه جوش و …
٢-٣-٦- سناریوهای اتاق های خواب
•    امکان تعریف سناریو های متفاوت (روز و شب) در خصوص کنترل پرده ها
•    امکان کنترل و تعریف سناریوهای متفاوت در خصوص کنترل شدت روشنایی موردنیاز
•    امکان تلفیق کنترل روشنایی، کنترل پرده ها و سیستم صوت
•    ایجاد روشنایی بر اساس حضور، بدون نیاز به لمس کردن کلیدهای فرمان
•    کنترل فن تخلیه بو در زمان ﻻزم ( فعال کردن با تاخیر پس از ورود و غیرفعال کردن با تاخیر پس از خروج )
•    امکان توزیع صوت جهت دنبال کردن اخبار مهم، ﮔزارش فوتبال، سریال و یا فیلم در حال پخش

بطور مثال سناریوی مطالعه: غیرفعال کردن سیستم صوتی، ایجاد نور با شدت نور ﻻزم جهت مطالعه، تنظیم پرده و استفاده از نور طبیعی موجود در محیط، ایجاد دمای مطلوب در فضا

٢-٣-٧-سناریوهای سرویس بهداشتی
ایجاد روشنایی بر اساس حضور، بدون نیاز به لمس کردن کلیدهای فرمان کنترل فن تخلیه بو در زمان ﻻزم ( فعال کردن با تاخیر پس از ورود و غیرفعال کردن با تاخیر پس از خروج )
امکان توزیع صوت جهت دنبال کردن اخبار مهم، ﮔزارش فوتبال، سریال و یا فیلم در حال پخش
٢-٣-٨- ورودی ساختمان هنگام خروج
خاموش شدن کلیه مسیرهای روشنایی ایجاد دمای مطلوب در هنگام خروج و تعریف دمای مطلوب در هنگام عدم حضور در منزل
امکان تطبیق پرده ها و چراغ های پشت پرده با زمان حضور ( در دو زمان شب و روز )
امکان شبیه سازی حضور در منزل امکان ﮔزارش ﮔیری از وضعیت باز و بسته بودن درب و پنجره ها خاموش کردن سیستم صوتی و تصویری خارج کردن مسیرهای کنترلی از مدار
کنترل زمان بندی باز و بسته شدن پرده ها و یا حتی یک مسیر روشنایی جهت تامین نور ﻻزم برای ﮔل های زینتی امکان ﮔزارش ﮔیری دما و وضعیت آب و هوای محیط خارج
برای نمونه به چند سناریو که در سیستم مدیریت هوشمند وﺟود دارد اشاره می شود:

١-سناریوی میهمان
با انتخاب این ﮔزینه در سیستم چراغهای لوکس و لوسترها در سالن روشن می شوند در این حالت بیشترین تولید نور در سالن خانه ایجاد می شوند. پس از خروج میهمانان براحتی با تنظیم مجدد، سیستم به حالت قبل باز می ﮔردد.

٢- شبیه سازی حضور انسان در خانه
یکی از نگرانی های عمده ی مردم در هنگام خروج از خانه، روشن کردن چراغهایی در ساختمان است که بیانگر حضور انسان در خانه باشد. البته روشن چراغها برای مدت طوﻻنی(مثلا در سفر) باعث مصرف انرژی شده و از طرفی با یکسان بودن شرایط در خانه، دیگران براحتی متوجه به عدم حضور ساکنین در خانه می ﮔردند. سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، نوعی پویایی و تحرک را در ساختمان ایجاد می نماید. بدین ترتیب که طی فواصل زمانی معین اقدام به روشن و خاموش نمودن چراغها کرده و این طور وانمود می سازد که افراد در خانه مشغول انجام فعالیت های رایج زندﮔی هستند. این وضعیت تا حدود زیادی سارقین را به اشتباه انداخته و در جهت ارتقاء امنیت ساختمان نقش مؤثری ایفا می کند.

٣- سناریوی خواب (SLEEP)
با انتخاب این حالت توسط کلیدهای صفحه نمایش، سیستم به طور هوشمند وضعیت خواب را در ساختمان فعال می سازد. در این سناریو سیستم با خاموش نمودن کلیه چراغها(و روشن شده چراغ خواب) در خانه فقط اجازه تردد به ساکنین داخل خانه را می دهد و در صورت باز شدن درهای ورودی خانه و پارکنیگ باعث به صدا در آمدن آژیر می شود. بدین ترتیب ساکنین از این وضعیت در خانه با خبر می شوند.

٤- سناریوی سفر (TRAVEL)
نگران خانه نباشید . سفر خوش
فقط موقع خروج دکمه مسافرت را بزنید و خانه هوشمند بر اساس تنظیمات می تواند شیر اصلی آب و ﮔاز را قطع کند، کلیه وسایل برقی در خانه بجز یخچال و فریزر خاموش می شوند. چراغها و سیستم تهویه را خاموش کند، پرده ها را ببندد، دوربینهای مدار بسته، دزدﮔیر و سیستم اعلام و اطفاء حریق را فعال کند و دربها را پشت سرتان قفل کند !
این امکان وجود دارد که خانه هوشمند در نبود شما با روشن و خاموش کردن چراغ ها، باز و بسته کردن پرده ها و روشن کردن تلویزیون بودن شما را شبیه سازی کند تا توجه دزدها را جلب نکند .

٥- سناریوی خروج از خانه (Exit Home)
این سناریو مشابه سناریوی سفر است با این تفاوت که برای خروج از خانه در مدت کم و در حدود چند ساعت این حالت فعال می شود. تنها تفاوت این سناریو با سناریوی سفر، عدم بستن شیر آب و گاز در خانه می باشد. این حالت برای جلوﮔیری از خاموش شدن بخاری گازی، آبگرمکن، اجاق ﮔاز و… در هنگام خروج موقتی از خانه می باشد.
خب، اجازه بدید تا با هم کارهایی را که به هنگام خروج از منزل انجام می دهیم مرور کنیم، مسلما با باﻻ رفتن هزینه های انرژی هیچکدام ما علاقه نداریم چراغ های منزلمان را قبل خروج روشن بگذاریم. پس به تک تک اتاق ها سرک می کشیم و چراغ ها را خاموش می کنیم. پنجره ها را می بندیم. پرده های اتاق ها را میکشیم. شیر گاز را میبندیم و از خانه خارج می شویم. وای صبر کنید فراموش کردیم اتو و قهوه ساز را خاموش کنیم، پس باید دوباره به منزل برﮔردیم و این دو را خاموش کنیم. اما آیا زمانی که شما یک خانه و ساختمان هوشمند دارید تمامی این کارها ﻻزم است؟ پاسخ خیر است، خانه هوشمند شما با با فشردن یک دکمه کل این سناریو را برایتان اجرا می کند. چراغ همه اتاق ها خاموش می شود، پرده ها بسته می شوند سیستم سرمایش و ﮔرمایش به حالت صرفه جویی می رود و اﮔر فراموش کرده باشید اتو و قهوه ساز خود را از برق بکشید کافیست تا به راحتی با ﮔوشی موبایل خود از راه دور برق این دو وسیله را قطع نمایید.

٦-سناریوی عادی (NORMAL)
ساکنین در یک خانه هوشمند در صورت نیاز می توانند کلیه امکانات سیستم هوشمند را بجز سنسورهای دود و گاز غیر فعال کرده و بطور عادی به زندﮔی خود در خانه ادامه دهند. با انتخاب حالت نرمال در خانه، سیستم این وضعیت را در خانه اجرا می کند.

٧- سناریوی روشنایی هوشمند (AUTO LIGHT)
یکی از راه های بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها ایجاد روشنایی اتوماتیک است. این روش تا حدود زیادی جلوگیری از روشن ماندن چراغها در فضاهای مختلف خانه که بیشتر براثر فراموشی افراد اتفاق می افتد، مؤثر است. وقتی که این حالت در خانه فعال شود، با ورود افراد به درون اتاق ها، چراغها روشن شده و با خروج از اتاق، چراغ ها پس از چند دقیقه تأخیر زمانی، خاموش می شوند. میزان تأخیر زمانی نیز توسط کاربر قابل تنظیم می باشد.

٨-تماشای فیلم(سینمایی)
برای تماشای یک فیلم جذاب بنظرتان چگونه شرایط محیطی ایده آل است؟ مسلما برای لذت بردن از تماشای فیلم در سینمای خانگی خود دوست دارید تا نور محیط کم شود و پرده ها کشیده شود تا نور اضافی شما را هنگام تماشای فیلم آزار ندهد. سناریو تماشای فیلم تمامی این مراحل را بصورت خودکار انجام می دهد، چراغ های اضافی را خاموش میکند،نور آباژور را کم می کند و پرده ها را می بندد و علاوه بر این سینمای خانگی را نیز فعال و روشن می نماید. حتی ﻻزم نیست دنبال کنترل های تلویزیون و سینمای خانواده بگردید با ﮔوشی موبایل خود هم می توانید در یک خانه هوشمند همه ی وسایل صوتی و تصویری خود را کنترل کنید.

٩-خواب به همراه پنجره
همان سناریوی خواب است با این تفاوت که اجازه باز کردن پنجره را خواهید داشت.

١٠- سناریوهای اقتصادی
در این سناریو ها هدف طراحی سیستمی جهت نظارت کامل بر نحوه مصرف انرژی در ساختمان است. با توجه به شرایط مختلف روزانه در ساختمان، سیستم هوشمند تصمیم گیری های متفاوتی را اتخاذ خواهد کرد. در چنین سیستمی افراد اجازه باز نمودن پنجره های خانه را نخواهند داشت. و یا با توجه به الگوی مصرف انرژی، استفاده از برخی تجهیزات فقط در ساعات کم باری مجاز خواهد بود. درجه حرارت در چنین خانه ای به طور خودکار و بر اساس مقایسه با درجه حرارت بیرون ساختمان تنظیم می ﮔردد.

١١-سناریو مراقبت از کودک
با تعریف این سناریو می توانید تصاویر فرزندان خو د را بر روی ﮔوشی خود داشته و بر آنها نظارت کنید و میزان دما و روشنایی اتاقشان را کنترل کرده و حتی میزان ساعات مصرفی آنها از تلویزیون و بازیهای رایانه ای را در اختیار والدین قرار می ﮔیرد.

١٢-سناریو رومانتیک (Romantic)
با فعال شدن این سناریو تمام هالوژنهای سقفی با نور کم روشن می شوند و آباژور یا چراغ خواب نیز روشن میشود و تمام لوسترها خاموش خواهند شد و فضایی دل انگیز پدید می آید پخش یک موسیقی آرام نیز پیشنهادی ویژه برای شماست.

نتیجه گیری
با بررسی امکانات یک خانه هوشمند به این نتایج میرسیم که باوجود هزینه های اولیه برای داشتن یک خانه هوشمند می توان مصرف انرژی در کل ساختمان را بصورت لحظه ای کنترل کرد همانطور که میدانیم صرفه جویی کم مصرف کردن نیست بلکه درست مصرف کردن است .با داشتن خانه ای هوشمند علاوه بر مصرف صحیح انرژی میتوان هزینه مصرفی را کاهش داد و راحتی و سرعت و امنیت را به محیط ساختمان آورد .از جمله اتفاقاتی که بوسیله ی کنترل کننده ها انجام میشود به موارد زیر اشاره میکنیم:

•    کنترل از راه دور نورهای خانه
•    امنتر از آنچه فکرش را میکنید
•    بهترین دما برای خانه شما
•    شما دست به سیاه و سفید نمیزنید
•    خانه تان را از راه دور چک می کنید
•    راحتر کردن کار شبکه توزیع برق از جمله عدم نیاز به کنتر نویس و کاهش ساعات خاموشی
•    پایین آوردن پیک بار
•    مدیریت صحیح انرژی
•    کاهش هزینه های مصرف انرژی

نویسنده: افشین فاتح